Поповнення бюджету за рахунок малого та середнього бізнесу

19 Січня 2016 (0)
Аа Аа

Якщо потрібно наповнити державний бюджет, то будь-який метод згодиться. Очевидно саме цим правилом користувалася Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України), вказавши у своєму листі від 18.01.2016 № 1527/7/99-99-17-02-02-17, що з першого січня 2016 фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи, обсяг доходу яких у 2015 році перевищив 5 млн гривень, втратили право перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Це означає, що таким платникам  необхідно до завтра (20 січня 2016 року) подати заяву про перехід на загальну систему оподаткування і застосувати до суми перевищення ставку у розмірі 15 %. 

Зазначене вище роз’яснення фіскальних органів напряму суперечить положенням Податкового кодексу України (далі – ПК України), Конституції України та будь-яким правилам правозастосування.

Так, в абзаці 3 пункту 293.8 статті 293 ПК України передбачено, що платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи – підприємці), які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу, до суми перевищення застосовують ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків, а також зобов’язані у порядку, встановленому цією главою, перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених цим Кодексом.

За частиною 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У 2015 році обсяг доходу, який не міг перевищувати платник протягом календарного року для перебування на спрощеній системі оподаткування третьої групи, становив 20 млн гривень (пункт 291.4 статті 291 ПК України). З 01 січня 2016 року цей показник зменшився до 5 млн гривень.

Це означає, що показник у розмірі 5 млн гривень застосовуватиметься при обрахуванні граничного розміру доходу, отриманого саме в 2016 році і перехід на загальну систему оподаткування буде відбуватися у тому звітному періоді (податковому кварталі) 2016 року, в якому такий показник буде перевищений. А для доходу, отриманого у 2015 році, застосовується показник у розмірі 20 млн гривень.

Проте, за логікою ДФС України, положення пункту 291.4 статті 291 ПК України, які вступили в силу з 01 січня 2016 року, фактично поширюють свою дію на правовідносини, які виникли у 2015 році, що прямо суперечить податковому законодавству і Конституції.

Платникам податків у цій ситуації радимо не реагувати на провокації фіскалів та не подавати поспішно заяви про перехід на загальну систему оподаткування, а бути готовим відстоювати свою позицію в суді. Так, можливі наступні випадки дій контролюючих органів,  у зв'язку з перевищенням платником єдиного податку третьої групи граничного обсягу доходу для перебування на спрощеній системі оподаткування:

1) контролюючий орган виключає платника податків з реєстру платників єдиного податку. В такому випадку необхідно подати позовну заяву про визнання протиправними дій.

2) контролюючий орган складає податкове повідомлення-рішення про донарахування суми грошового зобов'язання. В такому випадку до суду необхідно подати позовну заяву про скасування податкового повідомлення-рішення.​ 

Із самим текстом листа можна ознайомитись нижче:

Попередня стаття Наступна стаття