Покрокова стратегія впровадження рекомендацій BEPS від ДФС України

21 Травня 2016
Аа Аа

Фіскальна служба бере активну участь у розробці концепції з впровадження основних рекомендацій BEPS в Україні – план дій Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) з протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування.

Врахувавши світовий досвід, і, звичайно, специфіку ведення та структурування українського бізнесу, фахівці податкового відомства створили покрокову стратегію впровадження основних рекомендацій BEPS в Україні, повідомляє ДФС України.

Першим кроком стратегії є проведення нульового декларування всіма громадянами та фізичними особами резидентами України.

За словами директора Департаменту адміністративного оскарження та судового супроводження ДФС Дмитра Донця, проведення нульового декларування має зобов’язати громадян сплачувати податки з усіх отриманих доходів, зароблених в Україні і за кордоном. Введення цього кроку є необхідним для держави, адже таким чином можна отримати повну, достовірну інформацію про все майно, яким володіють громадяни.

«Для цього держава повинна звільнити задеклароване майно від оподаткування та/або забезпечити сплату податків за пониженими ставками, а також гарантувати безпеку для суб’єктів декларування щодо не притягнення до будь-якої відповідальності стосовно задекларованого майна», – зауважив Дмитро Донець.

Андрій Журжій вважає вкрай необхідним введення нульового декларування: «Я вважаю, що його можливо ввести, єдине, що ми маємо виважено до цього підійти», – підкреслює народний депутат.

«Це має бути максимально проста концепція, яка б гарантувала стовідсоткову відсутність кримінальної відповідальності у осіб, які задекларують майно, з яких не було сплачено податки».

На думку експерта, проведення нульового декларування буде початком переходу до контролю за видатками громадян, що з одного боку, буде стимулювати їх отримувати офіційні доходи, а з іншого боку, знижувати навантаження на заробітну плату для того, щоб люди мали змогу сплачувати ці податки.

«Якщо ми хочемо знижувати навантаження на заробітну плату, то ми маємо стимулювати громадян України отримувати легальні доходи. І тому нульове декларування якраз є таким кроком, який нам дозволяє в системі підвести риску, сказати, що з 1 січня 2017 року ми починаємо життя заново».

Другим кроком є лібералізація правил здійснення зовнішньоекономічних операцій, зокрема, здійснення іноземних інвестицій, репатріації прибутку, розрахунків в сфері ЗЕД тощо.

Третім кроком є запровадження оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній (КІК).

Фіскальна служба запропонувала низку рекомендацій до загальної концепції КІК:

  • поширення правил КІК на фізичних осіб резидентів і на громадян України, які можуть бути нерезидентами для податкових цілей;
  • поширення механізмів розрахунку оподатковуваного прибутку КІК;
  • запровадження мінімального розміру неоподатковуваного прибутку тощо.

Четвертим кроком планується створити низку заходів для протидії розмиванню податкової бази:

  • посилити обмеження по витратам, пов’язаним з борговими зобов’язаннями;
  • вдосконалити правила трансфертного ціноутворення та механізм визначення і оподаткування прибутку постійних представництв. 

«Запорукою успішного впровадження рекомендацій BEPS є налагодження ефективного обміну інформацією з іншими країнами. За відсутності такого обміну жоден з запропонованих механізмів не буде працювати та не дасть очікуваного результату. Відтак, ДФС зі свого боку і надалі налагоджуватиме взаємозв’язки з податковими органами інших країн», – підкреслив Дмитро Донець.

Задля створення виграшної для України стратегії впровадження рекомендацій BEPS в Україні, податківці проаналізували досвід розвинених країн з процвітаючою економікою та врахували найкращі практики.

Нагадаємо, д.ю.н., експерт з питань податкової політики Данило Гетманцев у своєму інтерв’ю телеканалу «Рада» розкрив питання деофшоризації в Україні.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments