Податок на виведений капітал, законопроект по розблокуванню ПН/РК, план BEPS - відверті відповіді та розгорнуті дискусії на 6 Податковому форумі

Відбувся VI Податковий форум, організований Асоціацією правників України. Форум присвячений найактуальнішим питанням вирішення податкових спорів  та новелам податкового законодавства.

Порядок денний був розбитий за тематичними розділами.

На першій сесії виступили представники українського фінансового життя, які : народний депутат Андрій Журжій, партнер «КМ Партнери» Олександр Шемяткін, в. о. директора Департаменту податкової політики Міністерства фінансів України Віктор Овчаренко, бізнес-омбудсмен України Альгірдас Шемета.

Йшлося про останні податкові новели, зміни, податок на виведений капітал, проблему зупинення ПН/РК, Службу фінансових розслідувань (СФР).

Віктор Овчаренко наголосив, що необхідна комплексна реформа ДФС для відновлення довіри до цієї служби. Важливою для України залишається необхідність притримуватися стратегії сталого розвитку 2020.

Андрій Журжій розповів про останні тенденції у податковому законодавстві, подальшу долю податкової міліції та перспективи запровадження Служби фінансових розслідувань. Так, він вказав, що, схоже на все, Служба фінансових розслідувань буде створена в Україні не в цьому році, а в наступному. Комітет умисно блокує розгляд законопроекту 4228. Хоча сама ідея СФР є дуже новаторською. Служба фінансових розслідувань, на його думку, мала б стати аналітичним органом, а не силовим, і змогла б ввібрати в себе функції як суду, прокуратури, так і  де-юре «неіснуючої» податкової міліції.

 Також він дав кілька коментарів з приводу нового законопроекту, запропонованого його комітетом для вирішення питання, що склалося навколо системи СМКОР. На його переконання, це значний «відкат» до старої системи, оскільки фактично повертається проблема ручного блокування, що, за його словами, є гіршим, і це те, що відбуватиметься на рівні області. А також ручне відшкодування ПДВ. Але, зазначив Андрій Журжій, він єдиний у Комітеті з питань податкової та митної політики не згоден із запровадженням і слуханням законопроекту № 7115. Натомість депутат запропонував поступово реформувати та удосконалювати систему СМКОР, не ставлячи її в тестовий режим.

 Під час виступу Альгірдаса Шемети було зазначено, що за допомогою бізнес-омбудсмена та його команди вирішується понад 90 % заяв, які надходять до його офісу (здебільшого це заяви на роботу податкового органу). Тому не варто нехтувати таким способом захисту своїх порушених чи оспорюваних прав. Зі свого боку пан Шемета також висловився з приводу системи СМКОР і сказав, що підтримує усунення недоліків у процесі, а не відмову від системи.

 Він розповів, чим відрізняється українська і європейська система адміністрування податків. Так, у Європі діє:

  • верховенство змісту над формою;
  • система оцінки ризиків дуже таргетована в ЄС;
  • серйозна увага приділяється консультації платників податків;
  • висока кваліфікація інспекторів.

Олександр Шемяткін зосередив свою увагу на податку на виведений капітал. Розповів про філософію податку, кому він потрібен, хто його фінансує.  Зазначив, що хоча він і  є гарним аналогом податку на прибуток, проте його навряд чи введуть вже в цьому році.

Друга сесія першої частини форуму була присвячена міжнародному податковому плануванню, трансфертному ціноутворенню та імплементації BEPS в Україні. Виступили Лариса Антощук – керівник практики вирішення податкових спорів КПМГ в Україні,  Сергій Овчаров – керівник практики інвестицій та бізнес-структурування АО «Легітимус», Андрій Реун – керівник податкової практики ЮФ «Evris» і Ольга Решетняк – радник АО ARIO.

Сесія була присвячена окремим кейсам із судової практики  як українських, так і зарубіжних країн, також деяким особливостям підтвердження статусу бенефіціарного власника доходу. Йшлося про приєднання України до інклюзивного плану BEPS, а також кому це потрібно і навіщо. Було сказано, що по факту в Україні не працює міжнародний обмін податковою інформацією.

Друга частина форуму розпочалася з майстер-класу «Як виграти податковий спір за допомогою Ради бізнес-омбудсмена в Україні. Успішні стратегії та аналіз практичних кейсів», який провели Тетяна Лисовець та інспектори Ради бізнес-омбудсмена в Україні Юліана Ревюк та Андрій Боднарчук.

Юристи провідних юридичних компаній поділилися своєю практикою щодо вирішення актуальних питань податкової практики:

  • практика зупинення реєстрації податкових накладних;
  • податкові спори у процедурі банкрутства;
  • практичні питання захисту у кримінальних провадженнях.

Завершився форум панельною дискусією з питань судової практики, яку вели представники суддівського корпусу та бізнесу. Зокрема, порушувалися питання щодо повноважень слідчих податкової міліції і чи мають вони право на досудове розслідування та подачу клопотання до слідчих суддів – за результатами розгляду було зазначено, що не мають.

Чи повинен контролюючий орган повторно повідомляти платника податків за 10 днів про нову дату проведення планової перевірки, якщо у першу дату призначення планової перевірки вона не почалась і прийнято рішення про її перенесення на інший період? Як висновок під час обговорення: обов’язково зобов’язані попереджати.

Чи є преюдиційною обставиною вирок суду у кримінальному провадженні, який винесений без дослідження обставин вчинення кримінального правопорушення  (на підставі угоди)? Не є.

Володимир Кравчук поставив у 4 сесії логічну крапку, додавши декілька слів про новий Верховний Суд. Він зазначив, що разом із новим складом ВСУ має змінитися стратегія вирішення податкових справ адвокатами та юристами, що саме представники платників податків мають ставити фарватери для вирішення справ. А також надав пропозицію, щоб юристи практики формулювали свої позиції і надсилали до ВСУ, оскільки, як відомо, практика формується саме знизу. Також він наголосив на розвитку інституту відшкодування шкоди, а також необхідності персоналізації відповідальності чиновників ДФС та інших органів влади, які ставлять останню крапку у рішенні.

Податковий форум став чудовою платформою професійного спілкування, обміну думками та порадами.  На ньому вдалося дізнатися полярні думки та велися плідні дискусії, адже, як відомо, саме у суперечці народжується істина. 

Попередня стаття Наступна стаття