Податок на майно в реформі Міністерства фінансів України

09 Серпня 2016
Аа Аа

Поданий на розгляд проект податкової реформи від Міністерства фінансів України містить точкові зміни податку на майно. Пропонуємо короткий огляд нововведень урядовців.

 

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки

Міністерство фінансів України пропонує звільнити від оподаткування податком на нерухомість, відмінну від земельної ділянки, господарські (присадибні) будівлі. До даної категорії нерухомості відносять: сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції тощо та прибудови до них.

На сьогодні такі об’єкти нежитлової нерухомості обкладаються податком.

 

Транспортний податок

Критерії до визначення об’єктів оподаткування залишились в чинній редакції, а саме – об’єктами оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

При цьому урядовці пропонують офіційно оприлюднювати перелік об’єктів оподаткування на веб-сайті Міністерства економічного розвитку та торгівлі. Тобто, якщо на сьогодні платник може самостійно обчислити середньоринкову вартість автомобіля, скориставшись доступною на веб-сайті Мінекономрозвитку формулою розрахунку, то відповідно до нововведень опубліковуватись буде вже конкретний перелік автомобілів, які підпадають під критерії об’єктів оподаткування транспортним податком.

На розмір середньоринкової вартості більше не впливатиме пробіг автомобіля, тип коробки переключення передач та тип двигуна. Інші технічні характеристики автомобіля (марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального) надалі коригуватимуть його вартість.

 

Плата за землю

Перш за все зміни стосуються об’єкту оподаткування та категорії платників земельного податку.

Пропонується уточнити, що платниками податку поряд із  власниками земельних ділянок, земельних часток (паїв) можуть бути виключно постійні користувачі земельними ділянками. Незважаючи на те, що на сьогодні пряма вказівка на дану категорію платників у ст. 269 ПК України відсутня, відповідний висновок можна зробити з аналізу пп. 14.1.72 Кодексу.

Синхронні зміни стосуються і об’єкту оподаткування: ними виступатимуть земельні ділянки, які перебувають у власності або постійному  користуванні.

Фахівці Мінфіну пропонують свій варіант врегулювання питання сплати податку за земельні ділянки під багатоквартирними будинками:

  • Податок планується стягувати і за земельні ділянки під житловими площами багатоквартирного будинку, тобто квартирами.
  • Платниками визначаються не лише власники нерухомого майна у багатоквартирному будинку, а й орендарі.
  • Податковий обов’язок за таку ділянку виконуватиметься податковим агентом, яким виступатиме ОСББ або підприємства, установи і організації, яким  відповідно до законодавства надані в постійне користування земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки (а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території), та які здійснюють управління цими багатоквартирними будинками.
  • Платники податку сплачуватимуть суму податкового зобов’язання податковому агенту з урахуванням пропорційної частки площі земельної ділянки під нерухомістю.
Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments