Податковий орган ОАЕ видав роз’яснення щодо ПДВ при передачі бізнесу

20 серпня 2019 року Федеральне податкове управління ОАЕ (далі – контролюючий орган) видало публічне роз’яснення (керівництво) по податку на додану вартість (VATP015) про передачу бізнесу як діючого підприємства (далі – правила TOGC).

Так, відповідно до статті 7 Закону ОАЕ про податок на додану вартість операція з передачі платником податків всього підприємства або його частини з метою продовження бізнесу не вважається такою, що підпадає під оподаткування ПДВ. Правила TOGC є обов’язковими до виконання, тому платникам податків потрібно обов’язково уточнювати, що бізнес передається як нерозривне підприємство.

У керівництві про передачу бізнесу йдеться, зокрема, про:

  • продаж акцій vs (проти) продажу активів;
  • продаж активів vs продажу бізнесу;
  • вимоги TOGC;
  • підтвердження наміру продажу.

Продаж акцій vs продаж активів

Компанія може бути передана шляхом  передачі акцій. Сама компанія не бере участі в операції продажу (передачі), і тому продаж акцій не впливає на діяльність підприємства, оскільки  всі активи, зобов’язання, ліцензії та відносини зберігаються. Одержувач (покупець) переймає компанію з усіма її активами та зобов’язаннями, включаючи існуючі податкові зобов’язання.

Продаж активів передбачає перехід права власності на активи від однієї особи до іншої. При цьому зобов’язання компанії залишаються попередніми, а покупець не приймає зобов’язання (включаючи податкові зобов’язання), котрі не були частиною угоди або не були приєднані до угоди купівлі активів.

У публічному роз’ясненні контролюючий орган зауважує, що TOGC – це тип продажу активів, а не продажу акцій.

Продаж активів vs продаж бізнесу

Продаж активів платником податків зазвичай розглядається як такий, що оподатковується ПДВ за відповідною ставкою. Однак існують випадки, коли постачання певних активів звільнено від сплати ПДВ, наприклад при продажу земельних ділянок або житлової нерухомості.

Якщо активи продаються за правилами TOGC, передача не вважається поставкою, і тому ПДВ не нараховується. Цей режим застосовується незалежно від режиму оподаткування ПДВ, який би застосовувався, якби активи продавалися окремо.

Вимоги до TOGC

Зазначені нижче умови повинні бути виконані, щоб передача підприємства іншій особі кваліфікувалась як така, що підпадає під правила TOGC (тобто такою, що не підпадає під оподаткування ПДВ а ОАЕ):

1. повинна відбутися передача всієї або незалежної частини бізнесу. Крім того, передача повинна відбуватися згідно зі ст. 7 Закону ОАЕ про ПДВ. Так, володілець повинен передати одержувачу підприємство у володіння цілісним бізнесом або його частиною, що має змогу функціонувати окремо. Усі товари та послуги, необхідні для діяльності бізнесу (або незалежної його частини) надалі, повинні бути передані одержувачу, включаючи гудвіл, ліцензії, службовців та чинні договори. Для того щоб підпадати під норми TOGC, переданий бізнес повинен діяти до та під час передачі, тобто не призупиняючи свою діяльність;  

2. передача повинна бути здійснена особою, яка є платником податків.

Для того щоб операція підпадала під правила TOGC, одержувач повинен бути платником податків на момент передачі. Вважається, що ця умова дотримана, якщо на дату передачі діє одна з таких умов:

  • одержувач зареєстрований платником ПДВ;
  • одержувач зареєстрований за правилами обов’язкової реєстрації та подав до контролюючого органу заяву про реєстрацію;
  • одержувач подав заяву на добровільну реєстрацію платником ПДВ, а контролюючий орган прийняв цю заяву;
  • продавець не звільняється від своїх податкових зобов’язань, що виникли за час володіння активами та несе відповідальність перед контролюючими органами за будь-які податкові порушення;

3. одержувач має намір продовжити діяльність підприємства, яке йому було передане.

За правилами TOGC одержувач повинен мати реальний намір вести той самий вид діяльності, який він одержує. Втім допускається тимчасове закриття підприємства (на короткий термін) відразу після передачі, щоби підготувати підприємство до роботи з новим володільцем.

Наслідки

Отже, для підприємства важливо оцінити, чи відповідає така передача зазначеним вище правилам TOGC. Якщо ж передача бізнесу кваліфікується як TOGC, тоді це не вважається постачанням товарів / послуг і відповідно не підпадає під оподаткування ПДВ в ОАЕ.

У разі якщо продавець або одержувач трактуватиме цю передачу не за TOGC, тоді процедура буде оподатковуватись ПДВ за загальним правилом. Продавець зобов’язаний підтвердити, що всі вимоги TOGC виконуються, включаючи намір одержувача продовжувати попередній вид діяльності.

Джерело: https://www.ey.com/gl/en/services/tax/international-tax/alert--uae-federal-tax-authority-issues-vat-guidance-on-transfer-of-business-as-going-concern

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments