Податковий орган не може додатково донарахувати штрафні санкцій, опісля їх сплати платником за раніше прийнятими ППР – позиція ВС

25 квітня 2019 року Верховним Судом було винесено рішення у справі №820/2650/16, в якій ВС підтвердив неправомірність донарахування штрафних санкцій, опісля їх сплати платником, як виправлення помилки контролюючого органу при прийнятті ППР.

Відповідно до фактичних обставин справи, за результатами перевірки платника податку було встановлено завищення витрат при визначенні податку на прибуток та неправомірне завищення податкового кредиту. Як наслідок контролюючим органом було самостійно визначено грошові зобов’язання з відповідних податків та застосовано штрафні санкції в розмірі 25% від суми визначеного податкового зобов’язання на підставі п. 123.1 ст. 123 ПК України.

Платник податків повністю сплатив донараховані податки та штрафні санкції.

Через рік, в ході внутрішньої інвентаризації контролюючого органу, було встановлено помилку посадових осіб при визначенні грошового зобов’язання в описаному вище випадку, а саме неправильне застосування штрафних санкцій, оскільки відбулось повторне визначення сум податкового зобов’язання, що повинно було тягти накладення штрафу у розмірі 50% суми нарахованого податку.  Як наслідок, фіскалами було донараховано штрафні санкції й прийнято відповідне ППР.

Платник оскаржив правомірність прийняття ППР, а справа в результаті дійшла до Верховного Суду.

За результатами розгляду, Верховний Суд дійшов висновку «… про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень - рішень, оскільки положеннями Податкового кодексу України не передбачено донарахування штрафних санкцій після сплати платником податків за раніше прийнятими податковими повідомленнями - рішеннями сум податкових зобов'язань. Такої підстави застосування штрафи як проведення власної інвентаризації податковим органом та усунення в такий спосіб раніше допущених помилок законодавець не передбачає.

Аналіз зазначених положень податкового законодавства свідчить про те, що збільшення суми необхідного донарахування (штрафних санкцій) можливе лише виключно за результатами адміністративного оскарження, тоді як у касаційній скарзі наголошено на тому, що факт незастосування штрафної санкції у розмірі 50 відсотків виявлено при проведенні внутрішньої перевірки».

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments