Податковий кредит при отриманні об’єкта фінансового лізингу особою, яка застосовує касовий метод

ДФС України у листі № 16484/6/99-99-15-03-02-15 від 1 серпня 2016 року надала роз’яснення щодо порядку формування податкового кредиту при отриманні об’єкта фінансового лізингу юридичною особою, яка застосовує касовий метод у зв’язку із здійсненням нею операцій із постачання, передачі або розподілу електричної та/або теплової енергії.

 Зокрема проблема полягає в тому, з якої дати в отримувача фінансового об’єкта лізингу виникатиме право на податковий кредит:

1) за касовим методом, відповідно до пункту 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України

чи

2) за пунктом 198.2 статті 198 ПК України, відповідно до якого датою збільшення податкового кредиту орендаря (лізингоотримувача) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем.

Фіскальна служба дійшла висновку, що в такому випадку право на формування податкового кредиту при отриманні майна у фінансовий лізинг визначається за касовим методом, у разі якщо вартість такого об’єкта фінансового лізингу включається в тариф на електричну та теплову енергію та за умови реєстрації відповідних податкових накладних в ЄРПН.

Загалом ми погоджуємося із позицією фіскальної служби, проте у вищезазначеному листі відсутній будь-який аналіз стосовно того, чому одній нормі надається перевага перед іншою.

Так, фактично у нас існує колізія права, яка полягає в тому, що дві норми встановлюють протилежні правила щодо дати виникнення права на формування податкового кредиту.

Одним із способів подолання колізій є застосування більш пізньої норми у разі  існування неузгодженості між нормами, виданими одним і тим самим нормотворчим органом.

Право на застосування платниками ПДВ касового методу у зв’язку із здійсненням операцій із постачання, передачі або розподілу електричної та/або теплової енергії передбачено пунктом 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, який був доданий до ПК України Законом України № 812-VIII від 24.11.2015 року, що вступив у силу 1 січня 2016 року.

Абзац п'ятий пункту 198.2 статті 198 ПК України був змінений Законом України № 643-VIII від 16.07.2015, який вступив в силу з 29.07.2015 року.

Отже, у вищезазначеному випадку повинен застосовуватись пункт 44 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, як більш пізня норма.

Крім того, звертаємо Вашу увагу, що вищезазначене роз’яснення стосується лише фінансового лізингу у розумінні підпункту 14.1.97 пункту 14.1 статті 14 ПК України (Детальніше про це читайте у матеріалі «Які передбачаються особливості умов договору лізингу?»).

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments