Податкові пільги та податкові перевірки на час карантину: що було змінено?

15 Травня 2020
Аа Аа

13 травня 2020 року Верховна Рада України проголосувала за законопроект № 3329-д від 30.04.2020 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)».

Зазначеним вище документом було продовжено строки для деяких податкових пільг, продовжено дію/мораторію щодо певних адміністративних процедур тощо. І хоча офіційний текст Законопроекту поки що відсутній, експерти TaxLink проаналізували зміни, запропоновані до другого читання і розміщені на сайті Верховної Ради України.

Продовжуються терміни для погашення податкових векселів виробниками або імпортерами палива для реактивних двигунів або бензинів авіаційних. Очевидно, що такі зміни продиктовані збитками, які зазнають авіаперевізники у зв’язку закриттям повітряного простору між державами для здійснення пасажирських перевезень. А саме, якщо за діючим законодавством таке погашення повинно було б бути здійсненим до 30 червня 2020 року, то згідно з прийнятими зазначені терміни продовжуються по дев'яностий календарний день з дня відновлення прийняття та відправлення повітряних суден, що виконують пасажирські перевезення в Україні.

Серед іншого також продовжено строки звільнення платників від фінансової відповідальності за певні податкові правопорушення. Зокрема, штрафні санкції не застосовуватимуться за більшість правопорушень, які були вчинені з 1 березня по останній календарний день місяця, в якому буде завершена дія карантину (за відповідною Постановою Уряду).

Проте, таке звільнення від відповідальності не застосовуватиметься за:

- порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення;

- відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;

- порушення вимог законодавства щодо обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; їх цільового використання пального; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку;

- порушення нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизного податку, рентної плати.

Окрім звільнення від відповідальності за податкові правопорушення протягом вказаного періоду платнику не нараховуватиметься пеня.

Строки Також згідно з прийнятими змінами до останнього календарного дня місяця, в якому завершиться дія карантину, зупинятиметься перебіг строків:

- для оскарження рішень контролюючих органів (зокрема й податкових повідомлень-рішень), окрім випадків оскарження законності декларування від’ємного значення з ПДВ (в тому числі заявленого до бюджетного відшкодування);

- для надання індивідуальних податкових консультацій;

- для надання платниками податків відповідей на запити контролюючих органів (крім випадків отримання запитів щодо декларування від’ємного значення з ПДВ/бюджетного відшкодування).

Також, по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантинупродовжено мараторій на проведення документальних та фактичних перевірок 

З першого числа місяця, наступного за місяцем закінчення карантину, перебіг вказаних вище строків продовжиться з урахуванням часу, що минув до такого зупинення.

ПДФО 

Проектом Закону №3329-д встановлено пільгу щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) заробітної плати, винагород та інших виплат, одержаних медичними та іншими працівниками закладів охорони здоров’я державної та/або комунальної власності, які - безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS CoV-2, та - безпосередньо зайняті у лікуванні пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.

Перелік посад медичних працівників, які матимуть право на вказану пільгу визначається Міністерством охорони здоров'я України.

Суть пільги полягає в тому, суми ПДФО, утримані із зазначених вище видів виплат таким працівникам компенсуються в повному обсязі за рахунок коштів державного бюджету України. Це означає, що сума утриманого та сплаченого роботодавцем податку буде компенсована (виплачена) таким працівникам. Пільга діятиме тимчасово – до 31 грудня 2020 року, а порядок виплати компенсації має затвердити Кабінет Міністрів України.

Такі доходи не оподатковуватимуться і військовим збором.

Чимало питань викликало запровадження в законодавстві про зайнятість населення право на отримання допомоги по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (ст. 471 Закону України «Про зайнятість населення»).

Одним з них є порядок оподаткування ПДФО та військовим збором вказаного виду допомоги. Законопроектом №3329-д це питання врегульовано та визначено, що на період з 02 квітня 2020 року зазначений вид допомоги, що виплачується роботодавцем в порядку ст. 471 Закону України «Про зайнятість населення», не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника, а, отже, не підлягають оподаткуванню ПДФО та військовим збором.

ЄСВ 

Згідно змін, що передбачені проектом №3329-д, штрафні санкції, визначені частиною одинадцятою статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI (далі – Закон №2464 або Закон про ЄСВ) не будуть застосовуватися за порушення, вчинені у періоди з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).

Таким же чином продовжено і період, протягом якого платникам не буде нараховуватися пеня – тобто з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19). ІІ. До кінця карантину (тобто до дати його завершення, визначеної Кабінетом Міністрів України) продовжено і мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, і зупинено документальні перевірки, що розпочаті до 18 березня 2020 року та не завершені.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments