Податкові перевірки за ухвалами слідчих суддів: апеляція проти

КПК України не передбачає права слідчого, прокурора на звернення до слідчого судді з клопотанням про призначення (проведення) податкової перевірки, більше того, в КПК відсутня процесуальна процедура розгляду такого виду клопотань.

До такого висновку дійшов Апеляційний суд м. Києва 11 квітня 2017 р., прийнявши рішення про задоволення апеляційної скарги та скасування відповідно ухвали слідчого судді Печерського районного суду м. Києва про призначення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого  законодавства.

У своєму рішенні Апеляційний суд Києва зазначає, що відповідно до частини першої  ст. 370 КПК України судове рішення повинно бути  законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним у свою чергу є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням  вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим КПК України. «Оскаржуване судове рішення (про призначення перевірки – ред.) не відповідає цим вимогам. Так, в обґрунтування прийнятого рішення слідчий суддя послався на ст. 78 ПК України, відповідно до якої документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б  однієї з таких обставин: пп. 78.1.11 отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону. Тобто вказана норма відсилає до Закону, в порядку якого має бути отримано зазначене судове рішення, а процесуальний порядок визначений саме  КПК України», - йдеться у рішенні суду. Проте, як продовжує суд, вирішення слідчим суддею вказаних клопотань не  охоплюється його  повноваженнями

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що слідчий суддя, розглянувши клопотання про призначення позапланової документальної перевірки по суті, в цьому випадку діяв у спосіб, який не ґрунтується на вимогах процесуального закону.

Суд також вказав на те, що відповідні ухвали слідчих суддів про проведення відповідних податкових перевірок підлягають апеляційному оскарженню. «Позбавлення особи права на апеляційне  оскарження ухвали слідчого судді було б порушенням принципів рівності всіх перед законом і судом та доступу до правосуддя», - зазначає суд.

Зауважимо, відповідне рішення було постановлено судом стосовно народного депутата Андрія Журжія, про що він сам повідомив на своїй сторінці у Fb. За словами депутата, апеляційний суд вперше дійшов висновку про те, що слідчий відповідно до КПК не має права звертатися з клопотанням про призначення податкової перевірки до слідчого судді, а останній у свою чергу не може розглядати таке клопотання.

З текстом рішення можна ознайомитись за посиланням.

Також читайте: У ВСС висловились щодо податкових перевірок за ухвалами суддів.

Попередня стаття Наступна стаття