Податківці повинні бути в відкритому діалозі з великим бізнесом, - М. Чмерук

08 Квітня 2021
Аа Аа

Центральне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків забезпечує майже 30 відсотків всіх податкових надходжень. Статистика свідчить: останнім часом результативність
роботи Центрального управління поліпшується від місяця до місяця. Втім, подібних ефективних результатів важко досягти, якщо немає діалогу з великим бізнесом, вважає начальник Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Микола Чмерук.

За його словами, податківці наразі ведуть такий діалог і вдало запроваджують нові механізми взаємодії з платниками податків. Основний принцип: податкова система має бути комфортною та прозорою.

Пане Миколо, результати роботи Центрального управління досить переконливі – обсяги надходжень зростають. Це озвучено й у офіційній статистиці, й у ЗМІ. Чим це зумовлене? Великий бізнес почав довіряти, стає більше відповідальним та йде з «тіні»? Чи, може, податківці застосовують більш жорсткі методи? 

Дійсно, якщо оперувати мовою цифр, зокрема за І квартал 2021 року Центральним управлінням забезпечено збір платежів до Державного бюджету майже 50 млрд грн. Загалом, розмір податкових надходжень від Центрального управління складає 30 % від загального збору до Державного бюджету податкових платежів по Україні. Зокрема, акцентую увагу на темпах приросту, у порівнянні з минулорічним відповідним періодом, на майже 14% надходжень по акцизному податку, якого сплачено у сумі 4,8 млрд грн. А також відзначу збільшення надходжень на 11,7% або на 2,8 млрд грн по ПДВ, в цілому з початку року цього податку сплачено майже 27 млрд гривень.

Така динаміка успішного зросту податкових надходжень зумовлюється низкою факторів: зростання економічного потенціалу підприємств, вдосконалення системи адміністрування податків та зборів, оптимізація механізмів взаємодії з великими платниками. Про «жорсткі» методи не йдеться. Більш того – враховуючи позитивну динаміку, Центральне управління зменшило кількість перевірок.

Окремо хотілося б про ПДВ. За статистикою, за лютий 2021 року великий бізнес задекларував переконливі 9,1 млрд грн. Що сприяє такий активності? Ростуть обсяги реалізації?

Так, за підсумками лютого підприємствами Центрального управління задекларовано, як ви зазначили, 9,1 млрд грн податку на додану вартість, що у 1,5 рази або на 3млрд грн більше ніж за попередній звітний період (січень 2021 року). Відзначу, що найбільший вклад в наповнення бюджету зі сплати податку на додану вартість по декларації за лютий 2021 року забезпечили підприємства таких галузей економіки як: постачання електроенергії, оптова та роздрібна торгівля, транспорт, складське господарство, поштова та кур'єрська діяльність. 

Беззаперечно, на сьогодні одним із ефективних інструментів відтворення та розширення бази оподаткування з ПДВ залишається контроль за різного роду «тіньовими»  операціями суб’єктів господарювання. Пріоритетом такої роботи залишається – в першу чергу попередження наших платників про наявність ризиків та наслідків, що можуть настати в майбутньому при проведенні аудиту.

Тобто, бізнес вас чує й йде на діалог?

Безумовно! Вважаю, що такий результат досягнуто завдяки прозорому та відкритому діалогу з платниками, у процесі якого формуються нові підходи та механізми в оподаткуванні, запроваджуються оптимальні умови для здорового діалогу «платник-податківець». Нещодавно завершена кампанія з декларування податку на прибуток.

Не можу не поцікавитись: яка тут динаміка? Адже збиткових підприємств начебто менше не стає…

Наразі декларації з податку на прибуток подали до Центрального управління 672 суб’єкта господарювання - це лише 0,2% від загальної кількості таких платників по Україні.

За підсумками кампанії декларування 2020 року обсяги доходів великих платників податків, що обслуговуються Центральним управлінням, склали 2 988,6 млрд грн, що на 1,33% менше ніж доходи за 2019 рік та займає 28,2% від обсягів доходів по Україні в цілому.

Платники Центрального управління забезпечили понад 38,6% нарахувань податку на прибуток від загальних нарахувань по країні. А саме: великими платниками за 2020 рік задекларовано 36  млрд грн податку на прибуток.

Зокрема за 4-й квартал минулого року задекларовано великими підприємствами Центрального управління 11,6 млрд грн, ця сума зросла на 23,7% у порівнянні з останнім звітним періодом (ІІІ квартал 2020 року).

А чи є тенденція до скорочення збитків великих платників?

Слід відмітити і позитивну динаміку нарахувань податку на прибуток по підприємствах, які за 2020 рік декларували збитки. В цілому, збитки скоротилися на 84,2 млрд грн або на 20,1% порівняно з підсумками попереднього звітного періоду. Так, 41 суб’єкт господарювання, які за 9 місяців 2020 року мали збитки, вийшли зі стану збитковості та задекларували до
сплати  756 млн грн податку на прибуток.

Скорочення суми збитків відбулося і порівняно з аналогічним періодом минулого року на 13,3 млрд грн або на 3,8%. Відносно 2019 року зі стану збитковості вийшли 28 СГ та задекларували до сплати  593 млн грн.

Таким чином, можемо оптимістично оцінювати ситуацію зі сплатою податку на прибуток великими підприємствами і сподіватися, що позитивна динаміка збережеться й надалі.

Яка з галузей нині вийшла в лідери - за результатами декларування податку на прибуток?

Найбільші нарахування до сплати прибутку, за результатами останнього кварталу 2020 року, забезпечили платники сектору добувної промисловості, оптової і роздрібної торгівлі, підприємства транспорту.

Лідерами по нарахуваннях до сплати податку на прибуток за цей період стали добувна промисловість (2,2 млрд грн, в 2 рази більше нарахувань 3 кварталу), підприємства транспорту, складського господарства, поштової та кур’єрської діяльності (2,4 млрд грн, додатково 284,5 млн грн в порівнянні з 3 кварталом), підприємства оптової та роздрібної торгівлі (2,18 млрд грн, що на 518 млн грн
більше за попередній звітний період).

Загалом, у 2020 році найбільший приріст до сплати дала галузь виробництва харчових продуктів (майже 16%), транспортна інфраструктура (майже вдвічі), інформація та телекомунікація (1,35%), оптова
та роздрібна торгівля (1,19%)

Повертаючись до сплати податків, чи можете назвати підриємтства, які є лідерами. Як змінилась перша п’ятірка лідерів у порівнянні з минулим роком?
 
ТОП-5 за основним списком лідерів цього року змінили позиції. Перший у списку лідерів це АТ «Укргазвидобування», другий - ТОВ «Оператор ГТС України», третє місце зайняло АТ «Укртрансгаз» за ним ПАТ «Укртатнафта» і п’ятий по списку ПРАТ «Київстар».

Наприклад, Укргазвидобування, яке минулого року за результатами І кварталу у рейтингу займало друге місце, то вже цього року підприємство посіло перше місце. АТ «Укртрансгаз» своєю чергою впевнено посіло третє місце, минулого року воно було на 10.

«Оператор ГТС України» минулого року був сьомий, а позиція ПАТ «Укртатнафта» залишилась не змінною, другій рік поспіль четверта за списком.

Щодо ПРАТ «Київстар», то воно піднялося на одну сходинку, минуло річ було шостим.
 
Якщо орієнтуватись на зазначений рейтинг, яку галузь можна назвати лідером щодо надходжень до бюджету? 

За підсумками першого І кварталу 2021 року рейтинг провідних галузей очолила транспортна (газопровідна), друге місце посіла оптова та роздрібна торгівля. Минулого року за результатами аналогічного періоду першою у рейтингу була видобувна галузь. Тобто, лідерство цих галузей залишається стабільним, змінюються лише позиції між собою у рамках ТОП-списку.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Директор витратив кошти з корпоративної картки підприємства на власні потреби: як оформити такі «безпідставні» витрати?

12 Квітня 2021

Яким чином контролюючий орган надсилає листи, якщо платник не подав заяву про бажання отримувати документи через е-кабінет?

12 Квітня 2021

Уникнення подвійного нарахування єдиного внеску особою, яка займається незалежною професійною діяльністю

13 Квітня 2021

Чи має право на податкову соціальну пільгу фізична особа, яка працює неповний робочий день?

13 Квітня 2021

У яких випадках не підлягає оподаткуванню ПДФО та включенню до річної декларації дохід фізособи від продажу інвестиційного активу?

13 Квітня 2021

Коригування реквізитів у Розрахунку через виправлення помилок, -ДПС інформує

12 Квітня 2021

Співвласники нерухомості без поділу в натурі: як повідомити податкову про належну частку?

12 Квітня 2021

Які нерезиденти зобов’язані стати на облік у контролюючих органах?

12 Квітня 2021