Податки від Зе Команди: як команда найрейтингового кандидата бачить податкове майбутнє країни

Доки в країні не вщухають жваві дискусії щодо того, чи відбудуться таки дебати між двома лідерами президентських перегонів, TaxLink вирішив проаналізувати, що ж чекає на вітчизняну систему оподаткування, у разі перемоги конкретного кандидата. Про те, що пропонує у цій сфері команда Володимира Зеленського, платформі розповів її представник, доктор юридичних наук, професор кафедри фінансового права Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченко, Данило Гетманцев.
 
Даниле Олександровичу, розкажіть, чому Ви приєдналися до Зе команди?
Напевне, спочатку зіграв роль той мотив, яким керується переважна більшість нашого суспільства, що голосує проти існуючого стану справ. Несприйняття обману, подвійних стандартів та тотальної корупції робить неможливим підтримку діючої влади. І це є перший «підсвідомий» мотив. Однак, я не з тих, хто голосує проти. Тому для мене стало принциповим прогарантувати передусім для себе, що підтримуючи Зе команду і я, і люди, віддаючи свій голос Володимиру Зеленському, будуть голосувати, по-перше, за професійну команду, а по-друге, за чіткий та зрозумілий зміст програм.  Для мене Володимир Зеленський не вибір меншого зла, а вибір добра, вибір майбутнього для нашої держави.
 
Але ж на непрофесійності команди Зе наполягає команда діючого президента.
Так, це маніпуляція, яку активно намагаються розігнати в пресі і в мережах за відсутності якого-небудь компромату. Але це не так. Команда Зеленського – це команда освічених, фахових людей. Нас більше 100 осіб – експертів кожний в своїй галузі: є професори, бізнесмени, є навіть студенти. Це світлі, розумні і, головне, не байдужі люди, що прийшли за власною ініціативою та запропонували допомогу, або були запрошені Володимиром. Мені взагалі дивно, як йому вдалося зібрати навколо себе таку потужну команду.
 
А Вас запросили, чи Ви самі запропонували свої послуги?
Мене запросив Володимир у лютому, як експерта у публічних фінансах та оподаткуванні.
 
Ви підготували пропозиції щодо змін у сфері оподаткування? Що чекати Україні від нового Президента? Нової податкової революції?
Так, наразі наше бачення розвитку публічних фінансів в державі обговорено на експертних групах (скажу чесно, слушних питань та пропозицій було багато, як від Володимира, так і від інших експертів) та повністю сформовано. Ні, революції не буде. Ми категорично проти більшовицьких підходів і розуміємо, що задля побудови потужної економіки нам необхідні системні поступальні зміни з урахуванням минулих досягнень та виправлення помилок. До того ж, і з цього, напевно, треба було почати, державне регулювання ані економіки, ані податкової системи не входить в коло повноважень Президента. Однак, безперечно, Президент повинен стати тією рушійною силою, яка надихне законодавчу та виконавчу гілку влади на необхідні країні зміни.
 
Задля чого ці зміни? Що Ви плануєте побачити в Україні через 5 років?
Потужну європейську експортоорієнтовану економіку із найвищим в Європі приростом ВВП, та середньою в Європі зарплатою.
 
Як цього можна досягти?
Це не один крок. Це навіть не декілька кроків в одній галузі. Це сукупність взаємопов’язаних дій у сфері забезпечення верховенства права, енергонезалежності, зручності ведення бізнесу, деолігархізації, осучаснення трудових відносин, розвиток інфраструктури та багато чого іншого. Скажу більше, не треба очікувати цього результату тільки від держави. Адже він можливий тільки як результат важкої праці всього суспільства, для якого держава лишень створює умови та не заважає, як це є зараз.
 
Але податкова система за своїм впливом на розвиток економіки чи не найпершому місці. Які принципи команда Зе закладає в її розбудову?
Безперечно! Основним принципом розбудови цивілізованої податкової системи є справедливість через чесність. Це до речі стосується не тільки податків, але податків в першу чергу. Податки потрібні для розбудови держави і створюють чіткий взаємозв’язок між громадянином, який сплачує податок та державою, яка є нашим (народу України) спільним інструментом, що має служити нам на наші гроші. Розуміння цього взаємозв’язку на мою думку без перебільшення породжує громадянську свідомість в тому її розумінні, що ми звикли бачити на заході. Оподаткування не існує автономно і має сенс лише тоді, коли зібрані гроші використовуються чесно та ефективно. Припинення корупції та розкрадання бюджетних коштів - перший крок, який повинна зробити влада на шляху не тільки до побудови цивілізованої податкової системи, але й цивілізованого суспільства в цілому.
 
Ми відмовляємося від популізму, а тому говоримо, що звільнення від оподаткування та 9 податків не буде, але: 
- податки будуть платити всі; 
- податкове навантаження буде рівним. 
 
Необхідно забезпечити розвиток та постійне вдосконалення податкової системи, відсутність різких кроків та стабільність податкового законодавства, відмовившись від внесення змін до податкових законів менше ніж за 6 місяців до початку нового бюджетного року. 
 
Ми забезпечимо просту податкову систему не через скасування податків, що є безглуздим, а через доступність та простоту взаємодії між платником та контролюючим органом шляхом повної діджіталізації податкових відносин та повної транспарентності.
 
Які ж конкретні кроки ви пропонуєте на цьому шляху?
В нашій розвернутій програмі робота із вдосконалення системи оподаткування поділена на 8 основних кроків, більшість з яких вже сьогодні деталізована в законопроектах.
 
Перший крок, який вже розпочато Кабінетом Міністрів – це реформа системи фіскальних органів. Ми підтримуємо поділ ДФС на два державні органи, зважаючи на різний функціонал податкової служби (наповнення державного бюджету) та митниці (виконує крім збору мита та ввізного акцизу та ПДВ також надважливі функції захисту суспільства, громадського здоров’я і безпеки навколишнього природного середовища та бореться з незаконним переміщенням наркотичних засобів та зброї тощо).
 
Зараз триває конкурс на заняття посади голів обох органів і ми будемо слідкувати за тим, щоб він пройшов неупереджено та визначив насправді достойного кандидата. Адже розуміємо, що від голів служб залежати буде багато що.
 
В цьому ж контексті лежить розділення сервісної та правоохоронної функцій Державної податкової служби. Передача правоохоронної функції органу з розслідування фінансових злочинів — Службі фінансових розслідувань. У нас є своє бачення, як функцій, так і місця цього органу в системі органів виконавчої влади, та нам важко погодитися з тим, що команда діючого Президента намагалася віднести орган до вертикалі Президента.
 
Окрему увагу слід приділити кадровому забезпеченню діяльності ДПС та ДМС. Одразу зазначу, ми проти проведення тотальних «чисток» державних службовців та переконані в тому, що середня та нижня ланка податкової служби містить необхідний кадровий резерв фахівців, спроможних працювати в нових умовах. Ми пропонуємо сконцентруватися зокрема на: підвищенні рівня матеріального забезпечення кадрового складу, впровадженні прозорої системи кар’єрного росту та системи KPI, спрямованої на оцінку роботи службовців, виходячи із якості обслуговування платників податків, їх кваліфікації, обґрунтованості висновків за результатами податкового контролю, а не сум зібраних в ході перевірок коштів та донарахованих штрафів. 
 
Ми переконані в необхідності скасування щомісячних планів збору коштів до державного бюджету. Вони призводять, по-перше, до фіскального ухилу в роботі податківців; по-друге, до зловживання їх повноваженнями; по-третє, - до безглуздих платежів податків «наперед» платниками на прохання податківців.
Необхідно також стандартизувати та уніфікувати функції ДМС та ДПС, перевести всі процедури в електронну форму, розробити зручну та сучасну CRM систему.
 
Другим кроком є впровадження політики Tax Transparency. Так, необхідним є доповнення вимог до податкового повідомлення-рішення мотивувальною частиною та ввести публічний реєстр ППР. Аналогом для цього нововведення є реєстр судових рішень, з яких можна отримати інформацію про правові позиції у податкових справах. Однак, для цього необхідно щоб ППР містили мотивувальну частину, чого сьогодні нема в ст. 58 ПК. 
 
Ми також повинні забезпечити для платників податків повний доступ до інформації про них, що міститься в інформаційних базах даних контролюючих органів з можливістю через суд зобов’язувати внести до бази даних відповідні зміни, вилучати відповідну інформації. На сьогодні для цього є вся необхідна нормативна база. Однак, судова практика пішла іншим шляхом, відмовляючи в задоволенні законних вимог платників. На цій же позиції стоїть податкова служба.
 
Ми пропонували би зміни до законодавства, що дозволяли б регулярне опублікування списків платників податків: 
- податкових боржників (Naming and Shaming); 
- осіб, що отримали пільги з бюджету, субсидії (крім фізичних осіб, що не провадять підприємницьку діяльність). 
 
А також постійне висвітлення повної інформації про законодавство і процедури, стратегічні цілі податкових та митних органів і звіти про ключові показники ефективності роботи ДМС та ДПС та ведення на рівні Мінфіну відкритих електронних реєстрів-довідників інформації про місцеві податки. 
 
Безперечно, щодо всієї податкової інформації з електронних баз повинний забезпечуватись захист на рівні стандартів регламенту GDPR.
 
З податковою прозорістю пов’язане ключове положення програми кандидата в Президенти - повна діджіталізація податкових процедур. Це лише один з аспектів нашої великої програми «Держава в смартфоні», за якою пропонуємо забезпечити надання всіх або майже всіх сервісів держави громадянину (від голосування на виборах до сплати податків) в електронний спосіб через ID-картку, що посвідчує особу громадянина та дозволяє подорожувати йому світом.
 
Які заходи ви пропонуєте в цьому напрямі?
Ми пропонуємо:
- запровадження єдиного рахунку для сплати податків. Законопроект розроблено з 2017 року і він вже два роки очікує на прийняття в ВР;
 
- запровадження електронного аудиту та електронних перевірок замість документальних перевірок, що існують наразі. Це зробить процес податкового контролю прозорішим та швидшим;
 
- вдосконалення системи передаудиту, подальша розробка управління ризиками. Необхідно централізувати функцію управління ризиками; запровадити методику оцінки податкових розривів, вдосконалити критерії ризиків із врахуванням специфіки платників та їх діяльності;
 
- скасування системи блокування електронних накладних. Насправді держава багато вклала в те, щоб система працювала і вона працює набагато краще, ніж раніше, але досі недосконало. (По-перше, мова йде про те, що система не замінила собою постаудит, по-друге, програмне забезпечення регулярно заподіює збитки платникам. Тому ми пропонуємо відмовитись від неї);
 
- розвиток електронного кабінету платника податку, забезпечення повної взаємодії між платником і контролюючим органом через електронний кабінет;
 
- запровадження програми електронних чеків (e-Receipt), що забезпечить: простоту реєстрації платника податків – підприємця через електронний кабінет з використанням або без використання РРО (для певних категорії діяльності); Можливість швидкої перевірки факту операції в режимі он-лайн; відсутність будь-яких звітів та паперового дублювання обліку операцій; можливість контролю обігу будь-яких товарів спеціальних груп із використанням системи е-Чек (без додаткових реєстрів та баз – напр., лікарських засобів, зброї); проведення лотереї між користувачами системи задля стимулювання покупців отримання номерів е-Чеків.
 
Загалом, діджіталазація податкових процедур – це вкрай важливий напрям, спрямований на детінізацію економіки та забезпечення справедливості оподаткування.
 
Другу частину інтерв’ю з паном Гетманцевим вже незабаром чекайте на сайті TaxLink.
 
Команда TaxLink звернулася також із запитом до Блоку Петра Порошенка, тож невдовзі дізнаємося, які покращення у податковій сфері готує для українців команда діючого президента України.
Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments