Подання платниками звітів про контрольовані операції: ВС напрацьовує практику

До колегії суддів Касаційного адміністративного суду вже дійшли справи і щодо подання платниками податків звітів про контрольовані операції. 

Так, постановою від 20.02.2018 Верховний Суд (далі – ВС) вирішив одну із таких справ (№ 820/1752/17). 

Це рішення ВС примітне тим, що в аналізованій справі податковий орган наполягав на одній з підстав контрольованості операцій платника податку (пов’язаність осіб), однак ВС коментував зовсім іншу (контрагент з низькоподаткової юрисдикції).

Так, відповідно до фабули справи, за результатами перевірки акціонерного товариства, податковий орган застосував до нього санкції за неподання звіту про контрольовані операції за 2015 рік.

Платник податку заперечував необхідність подання звіту. 

Податковий орган стверджував, що протягом звітного періоду платник здійснював операції з пов’язаною особою (було встановлено, що частка володіння фізичної особи в акціонерному товаристві (платникові податку - резиденті України) складала 62,88%, водночас частка цієї ж фізичної особи в товаристві з обмеженою відповідальністю (контрагенті платника податку - нерезиденті) складала 60%). Суд першої інстанції підтримав позицію податкового органу.

Так, у постанові від 03.08.2017 Харківський окружний адміністративний суд дійшов висновку, що сторони операції перебувають під спільним контролем однієї і тієї ж фізичної особи, тобто є пов’язаними між собою. З огляду на це, операції між ними були визнані контрольованими.

Втім, апеляцією справа була вирішена вже на користь акціонерного товариства.

Цікаво, що при перегляді справи ВС фокус дослідження контрольованості операцій було зміщено.

Суд касаційної інстанції не досліджував пов’язаність контрагентів. Натомість ВС відзначив, що операції акціонерного товариства не є контрольованими, оскільки контрагент платника податку не належить до низькоподаткової юрисдикції. 

ВС: «Верховний Суд визнає, що судом апеляційної інстанції не допущено неправильного застосування норм матеріального права чи порушень норм процесуального права при ухваленні судового рішення, правильно констатована відсутність у позивача обов'язку подання Звіту про контрольовані операції внаслідок того, що Російську Федерацію протягом 2015 року не включено до жодного із Переліків держав (територій), в яких ставка податку на прибуток (корпоративний податок) на 5 і більше відсоткових пунктів нижче, ніж в Україні, затверджених розпорядженнями Кабінету Міністрів України».

Таким чином можна лише констатувати, що при проходженні через судові інстанції певні деталі справи можуть «губитися». 

 

Попередня стаття Наступна стаття