Перерахунок пенсій не обмежується кінцевим терміном

Верховний Суд України висловив правову позицію, що при розгляді судових справ про визнання протиправних дій органів Пенсійного фонду та зобов’язання вчинити дії щодо перерахунку розміру пенсії, суди приходять до помилкового висновку, вказуючи кінцеву дату перерахунку пенсії.

Так, у постанові від 15 червня 2016 у справі №21-5519а15 за позовом ОСОБИ_1 до управління Пенсійного фонду України в Куликівському районі Чернігівської області  про визнання дій неправомірними та зобов’язання вчинити певні дії, Верховний Суд України вказав: «Суд першої інстанції, з висновком якого погодився апеляційний суд, дійшов помилкового висновку, вказавши кінцеву дату перерахунку щомісячної основної державної пенсії по інвалідності та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю (з 1 січня 2014 року по 24 червня 2014 року). Дані виплати не можуть бути обмежені будь-яким кінцевим терміном, оскільки це обмежувало б право ОСОБИ_2 на отримання пенсій у відповідному розмірі як особі, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, дані виплати повинні виплачуватись постійно, один раз на місяць протягом невизначеного часу та без встановлення будь-якого терміну».

Крім того, аналогічна правова позиція Верховного Суду України висловлена у постанові від 8 липня 2014 року у справі № 21-222а14. Висновок суду ґрунтується на тому, що «законом не встановлюється ані строковість, ані обмеженість у часі цих видів виплат (пенсій). З самого визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. В цьому випадку визначається лише дата, з якої особа має право на отримання пенсії (чи її перерахунок). Кінцевий термін, або строк, на який призначається пенсія, не може встановлюватись, оскільки це суперечить самому визначенню та суті пенсії». Також зазначається, що при вирішенні питань зобов’язання органів Пенсійного фонду щодо перерахунку та виплати пенсії «суди, у разі відсутності  спору  про  право особи на отримання підвищення до пенсії або встановлення такого права в судовому порядку, не мають підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення  їх нарахування і виплати, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві».

Таким чином, при зверненні до судових органів за захистом порушених прав щодо відмов органів Пенсійного фонду в перерахунку та виплаті пенсій з тих чи інших правових підстав, варто звертати увагу судових органів на вказані судові рішення, оскільки від обґрунтованості позовних вимог та їх підтвердження залежить резолютивна частина судового рішення. 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments