Пенсійна реформа і ЄСВ: чого чекати?

 

Тема пенсійної реформи вже декілька місяців не сходить з вуст українців. І ось 03 жовтня 2017 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій”.

Та окрім підвищення рівня пенсій та збільшення страхового стажу для виходу на пенсію за віком, на нас чекають і інші зміни.

Тож, як впливатиме пенсійна реформа на порядок сплати та розрахунок розміру єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування?

  1. Зміна максимальної величини бази нарахування ЄСВ

Пенсійна реформа передбачає встановлення максимальної величини бази нарахування єдиного соціального внеску на рівні 15 розмірів мінімальної заробітної плати. Тобто законодавець відходить від позиції визначення максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на основі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на місяць, за який нараховується ЄСВ.

Таким чином, беручи за основу розмір мінімальної заробітної плати, встановлений проектом Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” на рівні 3723 гривень на місяць, розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ становитиме 55 845 гривень у розрахунку на місяць і буде незмінною протягом всього 2018 року.

Зазначимо, що нині чинною редакцією Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” розмір максимальної величини бази нарахування ЄСВ становить 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а отже, при збереженні такого підходу максимальна база нарахування ЄСВ мала становити:

  • З 01 січня 2018 року –  44 050 грн  (1762 грн х 25);
  • З 01 липня 2018 року – 46 025 грн (1841 грн х 25);
  • З 01 грудня –  48 025 (1921 грн х 25)

 

(враховуючи розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлених проектом Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік»).

 

  1. Розширення переліку платників ЄСВ

 

З набуттям чинності Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій” змін зазнає і стаття 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”. Так, стаття 4 доповниться пунктом 51 , згідно з яким до переліку платників ЄСВ долучаються члени фермерського господарства, якщо вони не належать до кола осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах. При цьому члени фермерських господарств разом з фізичними особами - підприємцями (у тому числі на спрощеній системі оподаткування) звільнятимуться від сплати страхових внесків за себе за умови отримання такими особами пенсії за віком, інвалідності таких платників або досягнення ними віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” та отримання відповідної пенсії чи соціальної допомоги.

  1. Строки сплати ЄСВ

Фізичні особи - підприємці (у тому числі ті, які перебувають на спрощеній системі оподаткування), особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та учасники фермерських господарств зобов’язані сплачувати суми нарахованого ЄСВ до 20 числа місяця, що слідує за кварталом, за який сплачується єдиний соціальний внесок.

Таким чином, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, позбавляються права сплачувати ЄСВ за результатами звітного року до 01 травня року, наступного за звітним, так як і фізичні особи - підприємці на загальній системі оподаткування, що нині сплачують ЄСВ до 10 лютого року, наступного за звітним.

  1. Розмір мінімального страхового внеску

Пенсійною реформою не вноситься будь-яких змін до порядку визначення розміру мінімального страхового внеску. Як і зараз, мінімальний страховий внесок становитиме 22 % від розміру мінімальної заробітної плати. Тобто з урахуванням положень проекту Закону України “Про Державний бюджет України на 2018 рік” мінімальний страховий внесок становитиме 819,06 грн на місяць.

При цьому чинною редакцією Закону про ЄСВ для фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і є платниками єдиного податку першої групи, розмір належного до сплати ЄСВ не може бути меншим ніж  половина мінімального страхового внеску  на місяць, тобто 409,53 грн. З 01 січня 2018 року це положення буде виключено з тексту Закону України про ЄСВ, а отже, ФОП -платники єдиного податку першої групи будуть зобов'язані сплачувати страхові внески у розмірі не меншому ніж 22 % від мінімальної заробітної плати (як і всі інші підприємці).

  1. Добровільна сплата ЄСВ

Договором про добровільну участь у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування може передбачатись одноразова сплата єдиного внеску за попередні періоди, протягом яких особа не підлягала загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню. При цьому тривалість такого періоду не може бути більшою ніж 24 місяці, а сума сплаченого ЄСВ за кожен місяць не може бути меншою ніж мінімальний страховий внесок помножений на коефіцієнт:

2 – за період до 12 місяці;

1,5 – за період 13 до 24 місяців.

В усіх випадках ця сума не може бути більшою за суму єдиного внеску, обчисленого виходячи з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої на дату укладення договору.

Окрім того, декі зміни торкнуться форми персональної облікової картки застрахованої особи (з’явиться графа з професійною назвою робіт). Інформацію з Державного реєстру застрахованих осіб надаватимуть на запит роботодавців, банків, підприємств, установ і організацій. 

Попередня стаття Наступна стаття