Пенсії оподатковуватимуться, але не всі

01 Червня 2016
Аа Аа

Як повідомлялося нами попередньо, сьогодні відбулося чергове засідання Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики (далі – Комітет).

Очевидно, літо діє особливо на народних депутатів, оскільки Комітет зміг розглянути лише один проект Закону № 4542 від 28.04.2016 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування пенсій» (далі – Законопроект № 4542).

Так, за наслідками обговорення було ухвалено рішення щодо рекомендації Верховній Раді України прийняти Законопроект № 4542 у другому читанні та в цілому, як Закон України,  в редакції Комітету. Ця редакція полягатиме в наступному.

Від оподаткування звільнятимуться всі пенсії, крім тих, які перевищують 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року (на сьогоднішній день – понад 10 740 грн). Розмір перевищення пенсії, більших вищезазначеного розміру, буде оподатковуватись за ставкою 80 %.

Приклад запропонованого оподаткування пенсій:

Нехай пенсія становить 20 000 грн.

У 2016 році така пенсія оподаткувалася б наступним чином:

ПДФО = (20 000 – 10 740) х 80% = 7 408 грн

Фактично пенсіонер отримає 12 592 грн пенсії (20 000 грн – 7408 грн)

Такі зміни пояснюються наступним.

Від 2011 року пенсії за віком не можуть перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Проте, якщо пенсія була призначена понад вищезазначений рівень до 2011 року,  її не можна скасувати відповідно до норм Конституції України, тому її продовжують виплачувати. За словами першого заступника Пенсійного Фонду України, на сьогоднішній день в Україні близького 10 740 пенсіонерів отримують таку спеціальну пенсію, яка забезпечується не страховими внесками, а бюджетом. Відтак, щоб змінити цю ситуацію, було прийнято рішення оподатковувати перевищення таких пенсій за підвищеною 80 % ставкою.

Разом з тим, так і не було прийнято поправку щодо скасування понижуючого коефіцієнту для працюючих пенсіонерів. Так, таким пенсіонерам пенсії, розмір яких перевищує 150 % прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються в розмірі 85 % призначеного розміру, але не менше 150 % прожиткового мінімуму. Як було пояснено заступником Міністра фінансів України, скасування вищезазначеної норми призвело б до втрат бюджету більше 2 млрд грн. Саме така ситуація й стала причиною відмови членів Комітету прийняти вищезазначену поправку.

Інші питання, які були винесені до порядку денного, так і не були розглянуті у зв’язку з відсутністю на той час кворуму.

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments