Підвищення розміру судового збору позбавляє платників податків доступу до правосуддя

03 Березня 2016
Аа Аа

Науковий консультант Вищого адміністративного суду України Антон Поляничко висловився з приводу наслідків підвищення ставок судового збору для платників податків, – повідомляє Hubs.  Зміни більше всього вплинули саме на юридичних осіб, для яких тепер немає верхньої межі розміру судового збору для майнових спорів, яка раніше складала 2 % від майнових вимог, але не більше 4 мінімальних заробітних плат. На сьогодні судовий збір для таких позовів складає 1,5 % від ціни позову, при тому верхньої межі тепер немає.

Незважаючи на неоднозначність поглядів щодо визначення податкових спорів майновими, в українській судовій практиці вони все ж таки визнаються майновими, а тому платники податків, що не згодні з розміром вимог податківців, тепер мають сплатити чималу суму. Для малого і середнього бізнесу такі суми досить часто є занадто великими і можливість звернутися до суду для них фактично відсутня. Безумовно таке підвищення потягнуло за собою велику кількість скарг та звернень платників податків, що намагаються довести немайновий характер податкових спорів щодо оскарження податкових повідомлень-рішень.

Окрім того, законодавець, прийнявши новий Закон України «Про судовий збір» від 08 липня 2011 року № 3674-VI, вніс до нього нове формулювання бази обчислення судового збору – «ціна позову», в той час, як таке поняття присутнє лише в цивільному процесі, адміністративний процес такого визначення не містить, а тому не зрозуміло від чого саме повинен рахуватись розмір судового збору.

Підвищення ставок судового збору, окрім наміру держави збільшити податкові надходження до бюджету, певним чином було обумовлено і рекомендаціями  міжнародних кредиторів, які бажають зменшити кількість податкових спорів за рахунок високого судового збору.

Експерт ВАСУ також зазначає про можливі зміни порядку врегулювання податкових спорів відповідно до того, як такі спори вирішується в ЄС. Зокрема, пропонується зобов’язати платників податків, що не погодились з рішенням податківців, спочатку сплатити частину нарахованого, а потім вже оскаржувати такі нарахування (30 % – у разі оскарження в адміністративному порядку, 50 % – у разі звернення до суду). До того ж, пропонується зобов’язати податкову платити судовий збір у справах про стягнення податкового боргу в спрощеному порядку, який зараз вона не сплачує. Ці заходи також повинні призвести до зменшення кількості податкових спорів.

На думку експерта, доцільним було встановлення на законодавчому рівні ставки судового збору для податкових спорів окремо, при чому обов’язково із встановленням верхньої межі такого збору. Інакше судовий збір стає рейдерським інструментом та позбавляє підприємців доступу до правосуддя, які не мають коштів для сплати судового збору такого розміру.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини: