ПДВ при переказі послуг за агентським договором

26 Травня 2016 #ПДВ
Аа Аа

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) у своєму Листі від 18.05.2016 року № 10891/6/99-99-15-03-02-15 надала роз’яснення щодо оподаткування ПДВ надання послуг, пов’язаних з переказом коштів, шляхом укладення агентського договору з комерційним банком, за яким агент зобов’язується від імені та під контролем банку забезпечити приймання готівкових грошових коштів від абонентів послуг оператора мобільного зв’язку із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування (АПК) для подальшого перерахування таких грошових коштів банком оператору мобільного зв’язку.

Для надання відповіді на це питання, ДФС України проаналізувала правову природу агентського договору, яким за статтею 297 Господарського кодексу України (далі – ГК України) одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок. Комерційний агент, відповідно до статті 301 ГК України, за здійснення вищезазначених операцій одержує агентську винагороду у розмірі, передбаченому договором.

Відтак, ДФС України дійшла висновку, що операції агента з приймання в межах агентського договору з банком готівкових грошових коштів від абонентів оператора мобільного зв’язку із застосуванням програмно-технічного комплексу самообслуговування для подальшого перерахування таких грошових коштів від агента банку не є об'єктом оподаткування ПДВ, а такі отримані кошти не включаються до бази оподаткування. Проте, сама посередницька послуга, яку надає агент у межах агентського договору банку, є об'єктом оподаткування ПДВ та підлягає оподаткуванню у загальновстановленому порядку за основною ставкою, при цьому база оподаткування за такою операцією визначається виходячи з винагороди агента, що отримана від банку в межах виконання агентського договору.

Така позиція контролюючого органу є абсолютно обґрунтованою, оскільки об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, постачання товарів та послуг. У вищезазначеному прикладі існують наступні цивільно-правові відносини: 1) між оператором мобільного зв’язку і його абонентами; 2) між оператором мобільного зв’язку і банком; 3) між банком і агентом. Відтак, в межах агентської угоди об’єктом оподаткування ПДВ є постачання саме цієї посередницької послуги. При чому, база оподаткування визначатиметься відповідно до статті 188 ПК України з суми агентської винагороди за договором. 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Подання ліквідаційного Звіту про використання доходів неприбутковою організацією, - ДПС інформує

19 Жовтня 2020

Чи може ФОП надати запит на отримання довідки про доходи через електронні сервіси ДПС України ?

19 Жовтня 2020

Як отримати довідку про відсутність заборгованості в електронному вигляді для участі у тендері?

19 Жовтня 2020

Який порядок переходу на спрощену систему оподаткування для платників єдиного податку 1-3-ї груп?

19 Жовтня 2020

Як отримати витяг про стан розрахунків платників з бюджетом та фондами соціального та пенсійного забезпечення?

19 Жовтня 2020

Проведення розрахункових операцій в режимі офлайн: юридичні нюанси

19 Жовтня 2020

Закон № 466: формування податкового кредиту на підставі тимчасової митної декларації

19 Жовтня 2020

Неприбуткова організація продає товари (основні засоби): коли сплачується податок на прибуток?

19 Жовтня 2020