ПДФО – за якими правилами будемо жити з 01 січня 2016р.

25 Грудня 2015
Аа Аа

ПДФО – за якими правилами будемо жити з 01 січня 2016р.

Податок на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) зазнає щороку неабияких змін. 2016 рік – не став винятком. За якими ж правилами ми живемо уже близько двох місяців?

Єдина ставка

Якщо у 2015 році застосовувалась прогресивна ставка ПДФО (15% та 20%), то у 2016 році доходи фізичних осіб оподатковуватимуться за єдиною ставкою 18%. Незважаючи на це, важко говорити про підвищення податкового тиску, адже у 2015 році крім 15% ПДФО, утримувалося також за рахунок платника податку 3,6% єдиного соціального внеску від отриманого доходу.

Також застосовуються ставки податку: 0 %; 5 %; 15 %, у випадках, передбачених ПК України.

Фізичні особи підприємці на загальній системі

З 1 січня 2016 року змінено порядок розрахунку та сплати авансових платежів фізичних осіб-підприємців, що перебувають на загальній системі оподаткування.

Так, відповідно до прийнятих змін авансові платежі з ПДФО мають розраховуватися такими платниками податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат кожного календарного кварталу (на відміну від норми чинного ПК України, яким встановлено, що такий розмір не може бути меншим 100 % річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах).

У випадку, коли результат розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал матиме від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період сплачувати не потрібно.

Крім того, змінено граничні терміни сплати авансових платежів, тепер вони мають бути здійснені до  20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня).  При цьому авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.

Звітність

З 01 січня 2016 р. платники податку звільняються від обов’язку подавати річну податкову декларацію, якщо протягом звітного року оподатковувані доходи нараховувалися одночасно двома або більше податковими агентами і загальна річна сума таких доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати (станом на 1 січня звітного податкового року).

Нагадаємо, що одним з головних змін в порядку адміністрування ПДФО та ВС було об'єднання їх в одну звітність - Декларацію про майновий стан і доходи за новою формою, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859. Саме за цією формою платники податку на доходи фізичних осіб звітуватимуть в 2016 році вперше.

Крім того, скасовано норму, що зобов’язує здійснювати перерахунок податку із задекларованої річної загальної суми оподатковуваних доходів.

Детальніше читайте новину: «Новий рік – нова звітність з ПДФО»

Та аналітичний матеріал: Чи зобов’язана фізична особа-підприємець, яка зареєстрована протягом року або перейшла із спрощеної системи оподаткування на загальну подавати декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочато таку діяльність?

Податкова соціальна пільга (ПСП)

З 01 січня 2016 року базовий розмір ПСП становитиме 50 % розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.

Так, у 2016 році податкова соціальна пільга становить у розмірі 100 відс. - 689 грн., у розмірі 150 відс. - 1 033,5 грн., у розмірі 200 відс. - 1 378 гривень.

Залишився незміненим порядок визначення розміру доходу, при перевищенні якого, платник податку не має права на отримання ПСП, що визначається за формулою, визначеною підпунктом 169.4.1 пункту 169.4 статті 169 ПК України, який у 2016 році становить 1 930 гривень.

Детальніше в аналітичних матеріалах:

Чи можна застосувати ПСП до доходів у вигляді заробітної плати особи, яка одночасно зареєстрована як самозайнята особа?

Який порядок одержання податкової пільги з ПДФО, якщо право на неї виникло протягом року?

Оподаткування пенсій

Фактично оподаткування пенсій не зазнало змін в аспекті адміністрування. У зв'язку з прийняттям Закону України "Про державний бюджет на 2016 рік" від 25 грудня 2015 року № 928-VIII був встановлений прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2016 року в розмірі 1378 гривень, що вплинув на розмір пенсій, які не підлягають оподаткуванню. У 2016 році з пенсії у розмірі до 4134 грн не утримується ПДФО, згідно з пп. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПК України.

Оподаткування пасивних доходів

Оподаткування пасивних доходів (тобто доходів у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхових виплат і відшкодувань) здійснюється за базовою ставкою – 18 %.

Згідно з прийнятим Законом зберігається пільгова ставка податку в розмірі 5 % для оподаткування дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами – платниками податку на прибуток підприємств.

Детальніше читайте - При нарахуванні щомісячних відсотків по пенсійному рахунку Альфа-банк забирає з відсотків податок на пасивні доходи фізичних осіб. Чи це законно, враховуючи підпункт 165.1.41 Податкового кодексу України?

Доходи, що не оподатковується

Кодекс доповнено нормами, згідно з якими не оподатковуються такі види доходів:

  • доходи, що особа отримує від відповідних фінансових організацій (як міжнародних, так і інших) в рамках здійснення проектів енергоефективності та енергозбереження;
  • сума прощена (анульована) кредитором  у порядку, передбаченому Законом України «Про реструктуризацію зобов’язань громадян України за кредитами в іноземній валюті, що отримані на придбання єдиного житла (іпотечні кредити)». Щодо зазначеного виду доходів - можемо лише сподіватися, що Верховна Рада України в найближчому майбутньому все ж таки прийме вказаний Закон, інакше внесена в Кодекс норма залишиться «мертвою».
Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments