Панама – лише маленький шматочок великого пирога

13 Квітня 2016
Аа Аа

Скандал із «панамськими документами» викриває лише частину глобального приховування бізнесу.

Як відомо, у розпорядженні Кабміну від 16 вересня 2015 р. № 977-р. “Про затвердження переліку держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України” було затверджено перелік країн (офшорів), операції з контрагентами яких підлягають контролю у рамках адміністрування закону про трансфертне ціноутворення. У переліку зазначено 65 країн.

Існує так званий індекс фінансової секретності від організації Tax Justice Network (далі – TJN), до якого потрапило багато офшорних юрисдикцій. Експерти TJN  вважають, що існує ціла галузь, яка по всьому світу об'єднує найбільші юридичні, аудиторські компанії та банки, за допомогою яких і не сплачують податки великі капітали. За висновком TJN, визначаючи грошову частину цих країн у цьому діапазоні, уявлення про офшори як далекі острови з пальмами не завжди відповідають дійсності.

За індексом фінансової секретності є топ-15 країн. До списку входять великі країни з розвиненою економікою: США, Німеччина і Великобританія. Останніми роками Штати привертають до себе увагу експертів тим, що мають ефективну систему боротьби зі своїми ухильниками, адже їм допомагають швейцарські банки, які змушують платити мільйонні штрафи, а також вимагати від зарубіжних фінансових організацій звітувати за американським податковим законодавством FATCA (прим. ред.: Закон FATCA має на меті не допустити ухилення від сплати податків громадянами США або податковими резидентами цієї країни через використання іноземних рахунків або офшорних інвестицій).

США посіла третє місце, обігнавши офшорний центр Каймани. У той же час США не поспішає приєднуватися до нових жорстких стандартів автоматичного обміну податковою інформацією CRS, розробленим ОЕСР. Завдяки цьому Штати стали надійнішим за Швейцарію  місцем для приховування від сплати податків легально зароблених капіталів.

За інформацією з джерела Bloomberg, всі, від лондонських юристів до швейцарських трастів, почали переводити гроші своїх багатих клієнтів з Багамських і Віргінських островів в Неваду, Вайомінг, Південну Дакоту.

«США фактично стали найбільшим податковим раєм в світі», – зазначив Ендрю Пенні, керуючий директор Rothschild & Co.

За даними інфографіки "Радіо Свобода", визначено топ 10 податкових гаваней, які контролюють 56 % світового ринку офшорних фінансових послуг.

На першому місці у топі стоїть Швейцарія, в якій більш ніж 51 % керованих закордонних активів. Друге місце посів Гонконг, а третє місце зайняли Сполучені Штати, які мають найбільшу частку (19,6 %) світового ринку для офшорних послуг. Банківські активи в Лівані дорівнюють чотирьом ВВП країни.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments