Особливості застосування ставок земельного податку

27 Травня 2016 #Земельний податок
Аа Аа

Державна фіскальна служба України надала роз’яснення щодо особливостей застосування ставок земельного податку, визначених рішеннями місцевої ради.

Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (надалі – ПК України) у пп. 12.4.1 п. 12.1 ст. 12 закріплює обов’язок місцевих рад щодо встановлення ставок місцевих податків та зборів в межах ставок, визначених Кодексом. Тобто законодавство визначає граничні межі ставок земельного податку (мінімальні та максимальні), які конкретизуються у рішеннях місцевих рад. 

Щодо набрання чинності відповідного рішення органу місцевого самоврядування та застосування ставок податку, фахівці ДФС зазначили, що відповідне рішення вступає в силу з урахуванням строків, визначених таким рішенням. Тобто контролюючий орган фактично посилається на норми Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

У цьому аспекті варто вказати на помилковість підходу ДФС у питанні визначення моменту вступу в силу рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків та зборів та застосування відповідних ставок земельного податку.

Особливість застосування норм рішень місцевих рад про встановлення місцевих податків у пп. 12.3.4 п. 12.1 ст. 12  ПК України пов’язує з моментом опублікування відповідного рішення місцевої ради, а не із урахуванням строків, визначених таким рішенням. Тобто ПК України та Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» містять різні підходи до регламентування цього питання.

За наявності різного підходу до визначення моменту набрання чинності рішенням органу місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків та зборів застосовуються саме норми Податкового кодексу України, що підтверджується наступним:

- згідно з  п. 1.1 ст. 1 ПК України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів;

- відповідно до п. 5.1 ст. 5 ПК України, поняття, правила та положення, установлені Податковим кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 ПК України;

- відповідно до п. 5.2 ст. 5 ПК України: у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу.

Отже, рішення місцевих рад про встановлення місцевих податків та зборів набирають чинності та підлягають застосуванню в порядку, встановленому ПК України. 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments