Оподаткування спадщини ПДФО та ВЗ

04 Травня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України у Листі від 12.04.2016 р. № 3732/Д/99-99-17-03-03-14 роз’яснила порядок оподаткування доходу у вигляді вартості успадкованого платником податку (спадкоємцем) нерухомого майна за правом представлення.

Контролюючий орган зазначив, що у зв’язку зі змінами податкового та іншого законодавства, що набрали чинності у 2015 році, проведення оцінки майна є обов'язковим у випадках оподаткування майна згідно із законом, крім випадків визначення розміру податку при спадкуванні власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою.

Відповідно до статті 1217 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 № 435-IV (далі – ЦК України), спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Статтею 1266 Цивільного кодексу України визначено спадкування за правом представлення. Так, внуки, правнуки спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини.

Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття спадщини, регулюється статтею 174 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України).

Ставка ПДФО щодо доходів, отриманих у спадок, залежить від двох критеріїв:

·   ступінь споріднення спадкоємця зі спадкодавцем;

·   резидентський статус спадкодавця і спадкоємця.

Відповідно до підпункту «а» підпункту 174.2.1 пункту 174.2 статті 174 ПК України власність, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення (батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені), оподатковується за нульовою ставкою. Ставка для обчислення податкового зобов’язання ПДФО із вартості будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, становить 5 %.

Згідно з пунктом 174.3 статті 174 ПК України відповідальними за сплату ПДФО до бюджету є спадкоємці.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна є також об’єктом оподаткування ВЗ та обчислюється за ставкою 1,5 % і сплачується спадкоємцями, відповідно до пункту 16 Перехідних положень ПК України.

Отже, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, отриманий спадкоємцем (у т. ч. за правом представлення), який не є членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 % та військовим збором за ставкою 1,5 %.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments