Оподаткування ПДВ операцій із заставним майном

27 Травня 2016 #ПДВ
Аа Аа

У загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі «ЗІР» (категорія 101.02) надається роз’яснення щодо порядку оподаткування ПДВ операцій із заставним майном, яке переходить у власність банку від платника ПДВ згідно з умовами договорів застави.

Зокрема, контролюючим органом було зазначено, що для заставодавця операції з передачі банку у власність заставленого майна в рахунок погашення заборгованості перед таким банком розцінюються як операції з постачання такого майна. При цьому, якщо заставодавець є зареєстрованим платником ПДВ, такий заставодавець зобов’язаний визначити податкові зобов’язання за такою операцією та скласти податкову накладну, яка підлягає обов’язковій реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). 

Відтак, при здійсненні банком та іншими фінансовими установами після 01.01.2016 року операцій з постачання майна, набутого ними у власність від платника ПДВ, внаслідок звернення стягнення на таке майно такий банк (фінансова установа) зобов’язані: 

- до частини вартості майна, за якою таке майно було набуте банком (фінансовою установою) у власність в рахунок погашення зобов’язань за договором кредиту (позики), застосувати режим звільнення від оподаткування ПДВ на підставі абзацу другого пункту 197.12 статті 197 ПК України та скласти і зареєструвати в ЄРПН зведену податкову накладну за такою звільненою від оподаткування операцією (пункт 198.5 статті 198 ПК України); 

- у разі якщо під час придбання банком такого майна суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту, – нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПК України, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН у терміни, встановлені ПК України для такої реєстрації, зведену податкову накладну (пункт 199.1 статті 199 ПК України); 

- нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ виходячи з бази оподаткування, визначеної як позитивна різниця між ціною постачання та ціною придбання такого майна, та скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну за такою операцією. При цьому ціна придбання такого майна визначається з урахуванням ПДВ, незалежно від того, включив банк (фінансова установа) під час придбання такого майна суми ПДВ до складу податкового кредиту чи ні.

За вищезазначеним висновком контролюючого органу можна прийти до хибної думки, що банку або фінансовій станові буте потрібно двічі нараховувати податкові зобов’язання і складати зведену податкову накладну. Проте, фактично, пункти 198.5 та 199.1 часткового говорять про однин і той самий випадок.  Відтак, платник ПДВ при постачанні майна у власність банку (фінансовій установі) для погашення зобов’язань за договором кредиту (позики) нараховує ПДВ, який банк або фінансова установа включає до свого податкового кредиту. При подальшій поставці такого майна база ПДВ визначатиметься за позитивною різницею між ціною постачання та ціною придбання такого майна, з вирахуванням частини непогашеного зобов’язання за договором кредиту (позики), яка звільняється від ПДВ. Саме на цю різницю, звільнену від ПДВ, необхідно нарахувати податкові зобов’язання та скласти зведену податкову накладну. 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments