Оподаткування ПДФО та ВЗ за договором міни брухту дорогоцінних металів

20 Квітня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) у Листі від 01.04.2016 р. № 7196/6/99-99-17-03-03-15 роз’яснила порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) доходу від продажу/здавання брухту дорогоцінних металів за договором міни.

Як зазначає контролюючий орган, до договору міни брухту дорогоцінних металів застосовується загальні положення про купівлю-продаж, а отже на дані правовідносини поширюються норми підпункту 164.2.18 пункту 164.2 статті 164 ПК України. 

Об’єктом оподаткування ПДФО є дохід платника податків (як резидента, так і нерезидента) за зданий (проданий) ним брухт дорогоцінних металів. Винятком із даного положення є випадок, коли покупцем виступає Національний банк України (далі – НБУ) і дохід продавця не оподатковується, згідно із підпунктом 165.1.25 пункту 165.1 статті 165 ПК України.

Податковим агентом із доходу від реалізації брухту дорогоцінних металів є покупець, який під час виплати доходу зобов’язаний утримати податок за ставкою 18%.

В описаному Листі контролюючим органом фактично процитовано норми ПК України (зокрема, ст. 164, ст.165 Кодексу), проте не досить повно роз’яснено, як визначається база оподаткування ПДФО від здавання брухту дорогоцінних металів саме за договором міни, оскільки не враховано, що продавець в  оплату за зданий ним брухт дорогоцінних металів отримує не грошові кошти,  а інший товар.

Крім того, за договором міни не завжди одна річ (майно) обмінюється на іншу рівноцінну річ, отже можливі ситуації, коли разом з передачею речі в обмін на іншу річ більшої вартості здійснюється доплата грошовими коштами. За якими правилами обчислювати та сплачувати ПДФО у такому випадку, на жаль, в Листі мова не іде.

Обчислення бази оподаткування

Нагадаємо, що в цілях оподаткування, відповідно до підпункту 14.1.202. пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – ПК України), продажем (реалізацією) товарів є будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, (…) , які передбачають передачу прав власності на такі товари.

За договором міни (бартеру) кожна із сторін зобов'язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар. Частиною 3 статті 715 ЦК України передбачено можливість доплати за товар більшої вартості, що обмінюється на товар меншої вартості. Виходячи із цього, можливі 3 варіанти здійснення продажу фізичною особою брухту дорогоцінних металів із різним порядком оподаткування.

1. За договором міни фізична особа передає брухт дорогоцінних металів юридичній особі, й отримує взамін інший товар, вартість якого еквівалентна вартості зданого брухту.

У даному випадку, товар, на який обміняла фізична особа брухт дорогоцінних металів, є її доходом у негрошовій формі, вартість якого визначається за звичайними цінами. Для визначення бази оподаткування такого доходу застосовуємо коефіцієнт, що обчислюється відповідно до п.164.5 ст.164 ПК України (у 2016 році становить - 1,21951).

2. За договором міни фізична особа передає брухт дорогоцінних металів юридичній особі, й отримує взамін інший товар (річ), вартість якого менша, ніж вартість брухту, тому юридична особа крім товару доплачує ще грошові кошти – різницю між вартістю брухту дорогоцінних металів та вартістю товару, отриманого в обмін.

Дохід фізичної особи – виражений у різних формах:

·         грошова форма;

·         товар (річ) – негрошова форма.

Відповідно до пункту 164.3. статті 164 ПК України, при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і негрошовій формах. Для визначення бази оподаткування речі, яку фізична особа отримала за наслідками договору міни, застосовуємо коефіцієнт, що обчислюється відповідно до п.164.5 ст.164 ПК України (у 2016 році становить - 1,21951). Для обчислення ПДФО з грошової частини доходу, отриманого від продажу брухту дорогоцінних металів, застосовуємо ставку 18% відповідно до п. 167.1. ст. 167 ПК України.

3. За договором міни фізична особа передає юридичній особі брухт дорогоцінних металів, вартість якого менша, ніж товар (річ), отриманий в обмін, тому за умовами договору фізична особа доплачує продавцю грошові кошти.

Дана ситуація є аналогічною першому випадку, оскільки в обох із описаних варіантів дохід фізичної особи, з якого податковий агент (ЮО) зобов’язаний утримати ПДФО, виражений в негрошовій формі. Для визначення бази оподаткування такого доходу необхідно застосувати коефіцієнт, що обчислюється відповідно до п.164.5 ст.164 ПК України (у 2016 році становить - 1,21951).

Особа, відповідальна за нарахування, утримання та сплату податку

Зазвичай в даних правовідносинах покупцем є юридична особа, яка виступає податковим агентом та відображає виплачений дохід і сплачений податок у розрахунку за формою 1-ДФ за ознакою доходу «180» «дохід, отриманий платником податку за зданий (проданий) ним брухт дорогоцінних металів, крім доходу, отриманого за брухт дорогоцінних металів, проданий НБУ».

Військовий збір

Щодо військового збору, то він утримається податковим агентом за ставкою 1,5% із доходу від продажу/здавання брухту дорогоцінних металів, крім випадків коли покупцем виступає НБУ.

Отже, юридична особа (покупець) під час нарахування (виплати) доходу за зданий (проданий) фізичною особою (продавцем) брухт дорогоцінних металів вважається податковим агентом та зобов'язана утримати податок в порядку та розмірі визначених нормами ПК України, з урахуванням  того, в якій формі відбувається отримання доходу (грошовій/не грошовій).

Юристи Taxlink Наталія Бойко та Христина Деркач

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Платник ПДВ протягом 12 місяців не здійснював постачання: чи анулюється ПДВ - реєстрація?

23 Листопада 2020

В спеціалізоване клієнтськє програмне забезпечення внесено зміни

23 Листопада 2020

Частка будівлі (споруди) с/г товаровиробника здається в оренду: що з податком на нерухомість?

23 Листопада 2020

Чи необхідно застосовувати РРО або ПРРО ФОП – платникам ЄП, які надають послуги за договорами доручення та агентськими договорами?

23 Листопада 2020

Закон № 466: розрахунок частини чистого прибутку, дивідендів на держчастку прирівнюється до податкової декларації

23 Листопада 2020

Сплата земельного податку юрособою – власником нежилого приміщення у багатоквартирному жилому будинку

23 Листопада 2020

«Позитивна динаміка в декларуванні доходів великих платників триває: до сплати задекларовано майже 16 млрд грн податку на прибуток», - М. Чмерук

23 Листопада 2020

«Муніципальна няня»: що з ПДФО?

23 Листопада 2020