Оподаткування ПДФО та ВЗ доходу, отриманого внаслідок прийняття спадщини військовослужбовцем

30 Червня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України у Листі від 17.06.2016 р. № 6578/В/99-99-13-02-13-14 роз’яснила порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військовим збором (далі – ВЗ) успадкованого майна, отриманого учасником бойових дій АТО.

Контролюючий орган звертає увагу на спеціальне законодавство – Закон України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі – Закон), відповідно учасник бойових дій АТО визнається ветераном війни, а отже, на даних суб’єктів поширюються норми цього Закону. Відповідно до Закону, учасникам бойових дій надається пільга зі сплати податків, зборів, мита та інших платежів, що визначається Митним кодексом України від 13.03.2012 № 4495-VI та Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України)

Порядок оподаткування спадщини визначено статтею 174 ПК України. Ставка податку становить 0 %, 5 % та 18 % залежно від об’єкта спадкування, ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем та їх резидентського статусу.

За нульовою ставкою оподатковується вартість власності, що успадковується членами сім’ї першого ступеня споріднення, відповідно до підпункту 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 ПК України – це батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Крім того, за нульовою ставкою оподатковуються об’єкти, визначені підпунктом «б» та «в» підпункту 174.2.1 пункту 174.2 статті 174 ПК України.

Вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою 5 %. Якщо ж спадкодавцем чи спадкоємцем є нерезидент, то ставка оподаткування становить 18 %.

Обов’язок сплати податку до бюджету, відповідно до пункту 174.3 статті 174 ПК України, покладено на спадкоємців.

Згідно з пунктом 174.3 статті 174 Кодексу особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Якщо дохід, у вигляді спадщини був отриманий резидентом, він підлягає декларуванню.

Звертаємо Вашу увагу, що дохід у вигляді успадкованого майна відображається у пункті 10.5 Розділу ІІ Декларації про майновий стан та доходи. Проте, якщо податок було сплачено до нотаріального оформлення об’єктів спадщини, то обов’язок подання декларації вважається виконаним відповідно до пункту 179.2 статті 179 ПК України.

Військовий збір, що закріплений пунктом 161 Перехідних положень ПК України, майже дублює адміністрування ПДФО. Даним пунктом не передбачено звільнення учасників бойових дій від сплати ВЗ щодо доходу у вигляді успадкованого майна, а отже, вони зобов’язані сплатити його за ставкою 1,5% відповідно до підпункту 1.3 пункту 16 Перехідних положень ПК України.

Проте, контролюючий орган звертає увагу на те, що працівників правоохоронних органів, військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців, працівників Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та інших осіб на період їх безпосередньої участі в антитерористичній операції звільняються від сплати ВЗ щодо їх грошового утримання.

Отже, дохід у вигляді вартості успадкованого майна, отриманий платником податку – учасником бойових дій АТО, оподатковується ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ за ставкою 1,5%, а звільнення від утримання ВЗ військовослужбовцями можливе лише щодо доходу у вигляді грошового забезпечення.

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments