Оподаткування ПДФО та ВЗ благодійної допомоги

13 Липня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України у листі від 30.06.2016 р. № 14282/6/99-99-13-02-03-15 роз’яснила щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) та військовим збором (далі – ВЗ) та нарахування ЄСВ на благодійну допомогу.

Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі – ПК України)  закріплено поділ благодійної допомоги на цільову та нецільову. Так, відповідно до підпункту 170.7.1 пункту 170.7 статті 170 ПК України, цільовою є благодійна допомога, що надається під визначені умови та напрями її витрачання, а нецільовою вважається допомога, яка надається без встановлення таких умов або напрямів.

Розділом IV ПК України визначено порядок оподаткування доходів платників податків. Особливості оподаткування благодійної допомоги закріплено статтею 170 ПК України.

Не оподатковується ПДФО дохід платника у вигляді суми нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує 1930 гривень (станом на 2016 рік).

У разі перевищення, така сума (лише в частині перевищення) підлягає оподаткуванню ПДФО за ставкою 18 %, оскільки кваліфікується контролюючими органами як «інші доходи», відповідно до підпункту 164.2.20 пункту 164.2 статті 164 ПК України.

ДФС України зазначила, що у разі, якщо благодійником є юридична особа, вона зобов’язана зазначити у звітності про надані суми нецільової благодійної допомоги. Особа, що отримала нецільову благодійну допомогу, що перевищує 1930 гривень у 2016 році, також зобов'язана подати річну податкову декларацію.

Відповідно до пункту 161 підрозділу 10 Перехідних положень ПК України, сума перевищення нецільової допомоги оподатковується військовим збором за ставкою 1,5 %.

Щодо визначення бази нарахування ЄСВ при наданні благодійної допомоги.

Крім того, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року № 1170 матеріальна допомога разового характеру, що надається окремим працівникам у зв’язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання (цільова благодійна допомога) не є базою нарахування єдиного внеску.

Нагадуємо, що ЄСВ нараховується лише у випадку, якщо благодійником є роботодавець.

Контролюючий орган також звернув увагу на розмежування понять – благодійна допомога та безповоротна фінансова допомога. Останньою є сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладання таких договорів.

Розділом ІІІ ПК України не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають за операціями з наданням безповоротної фінансової допомоги фізичним особам. Такі операції відображаються при формуванні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку.

Отже, нецільова благодійна допомога оподатковується ПДФО за ставкою 18 % та ВЗ за ставкою 1,5 % лише у разі, якщо сума такої допомоги перевищує 1930 гривень (станом на 2016 рік).

 
Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments