Оподаткування доходу, отриманого від надання в оренду нерухомого майна ПДФО і ВЗ

16 Травня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) у Листі від 10.05.2016 р. № 10301/6/99-95-42-02-16 роз’яснила порядок сплати податковим агентом (юридичною особою, яка має невідокремлений структурний підрозділ) податку на доходи фізичних осіб та військового збору, що нараховується на дохід фізичної особи від надання в оренду нерухомого майна.

Визначення поняття «податковий агент» закріплено в підпункті 14.1.180 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI. Для цілей оподаткування ПДФО податковим агентом можуть виступати такі суб’єкти:

1.      юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ);

2.      самозайнята особа (тобто особа, що здійснює незалежну професійну діяльність та  фізична особа підприємець);

3.      представництво нерезидента – юридичної особи;

4.      інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції.

Податкові агенти зобов’язані нараховувати, утримувати та сплачувати ПДФО до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, а також вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за вчинені правопорушення.

Дане положення, тобто порядок нарахування, утримання та сплати ПДФО детальніше регламентовано статтею 168 ПК України.

Крім ПДФО податкові агенти зобов’язані утримувати із виплаченого фізичній особі доходу військовий збір за ставкою 1,5 %. Порядок утримування податковими агентами ВЗ тотожний порядку для ПДФО, встановленому статтею 168 ПК України.

Відповідно до статті 168 ПК України та статті 64 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI (далі – БК України) сума ПДФО підлягає зарахуванню до бюджету за місцезнаходженням (розташуванням) податкового агента – юридичної особи (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом).

Відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного бюджету закріплена підпунктом 168.4.7 пункту 168.4 статті 168 ПК України. Суб’єктами такої відповідальності є як юридична особа, так і в деяких випадках її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід (якщо він уповноважений на самостійну сплату ПДФО).

Відповідно до пункту 29.2 статті 29 БК України військовий збір належить до доходів загального фонду Державного бюджету України, що абсолютно суперечить правовій природі зборів та обов’язково повинен мати цільове призначення. Дане положення лише підтверджує фактичне визнання військового збору військовим податком.

Контролюючим органом роз’яснено лише хто уповноважений сплачувати ПДФО і ВЗ до бюджету, проте не роз’яснено як оподатковується дохід фізичної особи від надання в оренду нерухомого майна юридичній особі.

Даний дохід є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 164.2.5 пункту 164.2 статті 164 ПК України та оподатковується згідно із пунктом 170.1 статті 170 ПК України за ставкою 18 %.

Отже, податковий агент (юридична особа, яка має невідокремлений структурний підрозділ), що нараховує (виплачує) дохід фізичній особі від надання в оренду нерухомого майна, сплачує (перераховує) податок на доходи фізичних осіб та військовий збір до відповідного бюджету за своїм місцезнаходженням (основним місцем обліку).

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments