Оподаткування доходів з продажу власної сільськогосподарської продукції

19 Липня 2016
Аа Аа

ГУ ДФС у Рівненській області роз’яснила порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами від продажу сільськогосподарської продукції, вирощеної на земельній ділянці для індивідуального дачного будівництва.

Як зазначає контролюючий орган, діяльність, пов'язана з веденням особистого селянського господарства, не відноситься до підприємницької діяльності.

Крім того, відповідно до підпункту 165.1.24 пункту 165.1 статті 165 ПК України не включаються до загального місячного (річного) оподаткованого доходу сума доходу, отриманого від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках для ведення:

  • садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва.

Податковий орган звернув увагу, що у разі перевищення розміру площі земельних ділянок більше 2 га, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах (ПДФО за ставками 18 % і військовим збором – 1,5 %).

Контролюючий орган загадав про обов’язкову наявність довідки у власника сільськогосподарської продукції.

Із свого боку вважаємо за належне зазначити наступне. У разі продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту (покупцю) копію довідки про наявність у його власності земельної ділянки для цілей, визначених підпунктом 165.1.24 пунктом 165.1 статті 165 ПК України (тобто в тому числі – для індивідуального дачного будівництва).

Така довідка подається податковому агенту за формою № 3ДФ, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.01.2014 № 32, яку платник може безоплатно отримати протягом п’яти робочих днів сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку. Довідка видається строком на п'ять років. Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення дії такої довідки, тобто протягом трьох років.

Зверніть увагу, якщо при продажу власної сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) фізична особа надає податковому агенту довідку, оформлену з порушенням законодавчих вимог, такий податковий агент зобов’язаний утримати з виплачуваного доходу податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % (позиція контролюючого органу висловлена в «ЗІР»).

Отже, за загальним правилом, у випадку дотримання законодавчо встановлених норм щодо розміру земельних ділянок і цілі їх використання, дохід від продажу власної сільськогосподарської продукції не є об’єктом оподаткування ПДФО, проте у разі перевищення таких норм сплачується ПДФО у розмірі 18 % та військовий збір у розмірі 1,5 % від отриманого доходу.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments