Окремі положення Порядку блокування реєстрації ПН/РК визнано протиправними

Окремі положення Постанови КМУ №117 від 21 лютого 2018 р. «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» визнано протиправними та нечинними. Окружний адміністративний суд м. Києва 05 червня 2019 року суд оголосив вступну та резолютивну частину Рішення по справі №826/12108/18, яким задовольнив адміністративний позов про визнання п. 10, п. 20, п. 21 Порядку №117 протиправними та такими, що не відповідають правовому акту вищої юридичної сили, повідомляє "Судово-юридична газета".

Як йдеться у повідомленні, позивач просив суд:

  • визнати протиправними дії ДФС щодо зупинення реєстрації податкової накладної Позивача;
  • визнати протиправними дії ГУ ДФС у Київській області, про відмову в реєстрації податкової накладної;
  • зобов'язати ДФС зареєструвати в ЄРПН податкову накладну Позивача датою її подання на реєстрацію;
  • визнати протиправними та такими, що не відповідають правовому акту вищої юридичної сили, положення нормативно-правового акту, визначені п. 10, п. 20, п. 21 Порядку №117 та одночасно застосувати один із встановлених законом способів захисту порушеного права Позивача, а саме: визнати нечинними положення нормативно-правового акта, визначені п. 10, п. 20, п. 21 Порядку №117;
  • зобов'язати КМУ прийняти новий нормативно-правовий акт, який би передбачав дотримання та виконання п.201.16.ПКУ на заміну нормативно-правового акта — Постанови КМУ №117, визнаного протиправним в частині.

Підставою звернення до суду з таким позовом стала незгода позивача з правомірністю та обґрунтованістю п. 10, п. 20, п. 21 Порядку №117, як наслідок, незгода з діями відповідачів щодо зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної.

Відповідачами були КМУ, Мінфін, ДФСУ.

Коментар експерта TaxLink Мирослави Нечай:

"Коментоване рішення Окружного адміністративного суду міста Києва повністю відповідає тенденції судової практики щодо процедури блокування ПН/РК, яка склалася протягом останніх кількох місяців. Так, нагадуємо, що 02 квітня 2019 року Верховним Судом у справі № 822/1878/18 було прийнято рішення щодо незаконності зупинення реєстрації ПН на підставі критеріїв ризиковості, затверджених листом ДФС України, а 26 квітня 2019 року Окружний адміністративний суд міста Києва у справі № 640/1240/19 прийняв постанову (поки не набула чинності), якою ДФС України зобов’язано відкликати лист, що встановлює зазначені вище критерії блокування. 

Однак набрання чинності рішення від 05.06.2019 у справі № 826/12108/18 матиме набагато «цікавіші» наслідки. Так, згідно ч.2 чт.265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду. Тобто після скасування п.10 Порядку №117 стане відсутньою сама процедура встановлення критеріїв блокування ПН/РК. А отже, ПН/РК не будуть блокуватися принаймні до того часу, поки Кабмін не прийме відповідних змін до Порядку №117.

Водночас рішення суду також скасовує п.п. 20 та 21 Порядку № 117, якими передбачені повноваження відповідних комісій ДФС приймати рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації заблокованих ПН/РК. А отже, якщо рішення Окружного адміністративного суду м.Києва у справі № 826/12108/18 набере законної сили, то реєстрацію заблокованих до цієї дати ПН/РК не можна буде відновити шляхом подання до ДФС письмових пояснень та копій документів. Єдиним виходом для платників податків у цьому випадку очевидно буде розблокування таких ПН/РК шляхом звернення до суду".

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments