Огляд трудового та пенсійного законодавства за 22 – 28 травня 2017

29 Травня 2017 (0) #Огляд законодавства
Аа Аа

Законопроекти

Щодо модернізації пенсійної системи України

25 травня у Верховній Раді України було зареєстровано Проект Постанови про Концепцію модернізації пенсійної системи України №6509. Даним Проектом пропонується схвалити Концепцію модернізації пенсійної системи України, що визначатиме ключові компоненти та напрями модернізації пенсійної системи, серед яких усунення погіршення умов виходу на пенсію, допущеного у 2014-2016 роках, впровадження нових підходів до визначення розмірів пенсійних виплат, запровадження професійної (корпоративної) компоненти накопичувальної пенсійної системи, вирівнювання бази нарахування пенсій, призначених у різні роки ("осучаснення" пенсій) шляхом проведення регулярної валоризації (тобто "осучаснення", грошової переоцінки пенсійних прав) пенсій на основі прив’язки до середньої заробітної плати, визначеної на основі статистичної звітності.

Зазначимо, що ініціаторами відповідного Проекту були народні депутати України – Королевська Н.Ю. та Солод Ю.В. Очікується, що прийняття Проекту Постанови дозволить визначити конкретні шляхи щодо подальших змін у пенсійному законодавстві, які б сприяли побудові в Україні справедливої і збалансованої пенсійної системи.

Щодо скасування однієї з форм пенсійної несправедливості та обчислення пенсії за двоскладовою формулою

25 травня 2017 року Верховною Радою України було зареєстровано Проект Закону  про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо скасування однієї з форм пенсійної несправедливості та обчислення пенсії за двоскладовою формулою №6508. Законопроектом передбачено внесення змін до статей 24, 25, 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Зокрема, метою законопроекту є скасування положення про призначення однакової пенсії по інвалідності або у разі втрати годувальника за наявності різної величини страхового стажу, оскільки це суперечить принципу справедливості. Окрім того, пропонується внести зміни до статті 27 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» внаслідок чого обчислення розміру пенсії за віком буде здійснюватися за двоскладовою формулою.

Ініціатори законопроекту очікують, що його прийняття сприятиме зменшенню диспропорцій у розмірах пенсій осіб із приблизно однаковим стажем та заробітком протягом усього періоду їх трудової діяльності.

Про те, який стаж буде враховуватися при обчисленні пенсій після проведення пенсійної реформи читайте за посиланням.

Щодо запобігання надмірному тиску на суб'єктів господарювання заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення

23 травня у Верховній Раді України було зареєстровано Проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання надмірному тиску на суб'єктів господарювання заходів державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення № 6489. Даний законопроект спрямований на узгодження окремих положень законодавства, зокрема які стосуються державного нагляду (контролю) за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення, спрощення процедури судового та адміністративного захисту прав і законних інтересів суб’єктів господарювання при застосуванні заходів державного нагляду (контролю), упорядкування компетенції органів державної влади та місцевого самоврядування у сфері здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про працю та зайнятість населення. Передбачається внесення змін до низки нормативно – правових актів, зокрема Законів України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про зайнятість населення», «Про судовий збір», а також до Кодексу законів про працю України та Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Щодо соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

23 травня Президент України Петро Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Запровадження таких змін до зазначеного Закону зумовлене необхідністю забезпечити належний соціальний захист дружин (чоловіків) померлих осіб із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 1) та дає змогу врегулювати на законодавчому рівні питання щодо отримання ними пенсій у зв’язку з втратою годувальника без необхідності встановлення причинного зв’язку смерті з Чорнобильською катастрофою.

Детальніше про зміни пенсійних умов для чоловіків/дружин ліквідаторів аварії на ЧАЕС читайте за посиланням.

Щодо застосування праці іноземців в Україні

23 травня Верховна Рада України прийняла Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо зменшення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій (щодо скасування реєстрації іноземних інвестицій та внесення змін в правила працевлаштування та тимчасового проживання іноземців) № 4541. Відтепер законом передбачено, що роботодавці мають право на застосування праці іноземців та осіб без громадянства на території України на підставі дозволу, що видається територіальними органами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції. Окрім того, передбачається, що праця іноземців та осіб без громадянства може застосовуватися на різних посадах в одного або декількох роботодавців, за умови отримання відповідного дозволу на застосування їх праці на кожній посаді. Водночас праця іноземних високооплачуваних професіоналів може застосовуватися без дозволу на посадах за сумісництвом, якщо строк дії трудового договору на посаді за сумісництвом не перевищує строк дії дозволу за основним місцем роботи.

 Більш детально з положеннями Закону можна ознайомитися за посиланням.

Інші нормативно – правові акти:

Щодо відшкодування витрат за надані послуги санаторно – курортним закладам

24 травня на позачерговому засідання правління Фонду соціального страхування України було схвалено Порядок відшкодування витрат за надані послуги санаторно – курортним закладам за вибором потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, який відтепер діятиме за новим принципом – «гроші ходять за людиною». Відповідно до прийнятого Порядку потерпілий на виробництві має право вільного вибору санаторно - курортного закладу для отримання відповідних послуг. Після самостійного вибору потерпілим санаторно - курортного закладу для отримання відповідного лікування робочим органом Фонду готується та укладається тристоронній договір, на підставі якого потерпілий отримує належне санаторно - курортне лікування, а санаторно - курортний заклад отримує від Фонду відшкодування витрат за надані послуги в межах визначених граничних витрат.

Детальніше читайте за посиланням.

 

Розяснення уповноважених органів державної влади

 

Стосовно

Зміст листа

Назва листа

Щодо допомоги по тимчасовій непрацездатності

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності надав роз’яснення з приводу обмеження розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності. Зокрема, було зазначено, що у разі відсутності шестимісячного страхового стажу у дванадцятимісячному періоді перед настанням страхового випадку застосовується обмеження, визначене частиною четвертою статті 19 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»

Лист Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 2.4-38-939 від 19.05.2017 р. щодо обмеження розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності

 

Щодо індексації заробітної плати

Міністерство соціальної надало роз’яснення з приводу індексації зарплати працівника I тарифного розряду за ЄТС. Так, було вказано, що з метою забезпечення єдиних підходів при розрахунку сум індексації, для всіх розрядів Єдиної тарифної сітки, індекс споживчих цін розраховується з лютого 2017 року.

Лист Міністерства соціальної політики від 03.05.2017 р. № 38/0/66-17 щодо індексації зарплати працівника I тарифного розряду за ЄТС

 

Щодо трудових перевірок

Міністерство соціальної політики у своєму листі визначило порядок та особливості проведення перевірок дотримання законодавства з питань праці органами місцевого самоврядування.

Лист Міністерства соціальної політики від 26.04.2017 р. № 8830/0/2-17/28 щодо проведення ОМС перевірок дотримання законодавства про працю

 

Щодо проведення перевірок страхувальників та застосування відповідних санкцій органами ФСС ТВП

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності нагадав про особливості проведення перевірок страхувальників та застосування штрафних санкцій органами ФСС ТВП

Роз’яснення Виконавчої дирекції Київського міського відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності щодо проведення перевірок страхувальників та застосування фінансових та штрафних санкцій органами ФСС з тимчасової втрати працездатності

 

Попередня стаття Наступна стаття