Огляд податкового законодавства за 15–21 серпня 2016 року

Законопроекти

19 серпня 2016 року у Верховній Раді були зареєстровані два законопроекти, внесені позафракційним депутатом Євгеном Мураєвим:

  1. Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо встановлення інвестиційних преференцій у вигляді інвестиційного податкового кредиту).
  2. Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо уточнення правил розрахунку доходів і витрат фізичних осіб – підприємців – суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Тексти законопроектів скоро з’являться у нас на порталі.

Проекти підзаконних актів

15 серпня 2016 року було опубліковано Проект наказу Міністерства фінансів України «Про внесення змін до форми Квитанції про прийняття податків і зборів», яким пропонується викласти форму Квитанції у новій редакції. Наразі чинною є Квитанція про прийняття податків і зборів, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17 серпня 2015 року № 714 «Про затвердження форми Квитанції про прийняття податків і зборів», яким не враховано, що відповідно до пункту 57.5 статті 57 ПК України фізичним особам у сільській та селищній місцевості податків і зборів надана можливість сплачувати податкові зобов’язання через каси рад об'єднаних територіальних громад за квитанцією  про приймання податкових платежів. А тому пропонується внести зміни для того, щоб форма Квитанції відповідала чинному законодавству.

Підзаконні акти

15 серпня 2016 року було опубліковано Наказ Мінфіну № 606 від 13 липня 2016 року, відповідно до якого затверджуються форми документів, які використовуються при відшкодуванні сум ПДВ. Необхідно зазначити, що перелік таких документів не змінився.

Зміни були внесені до форми висновку про відшкодування ПДВ відповідно до чинного законодавства. Відтак, у рядку 06 форми висновку про суму бюджетного відшкодування ПДВ, зазначаються суми, що підлягають відшкодуванню за звітні періоди до 1 січня 2016 року. У рядках 07 та 08 зазначаються суми відшкодування залежно від того, чи відповідають платники критеріям, встановленими пунктом 200.19 статті 200 ПК України. У рядку 09 зазначаються суми відшкодування, які підлягають перерахуванню в рахунок сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до Державного бюджету України. 

Листи Комітету ВР з питань податкової та митної політики

16 серпня 2016 року було опубліковано Лист Комітету ВР з питань податкової та митної політики № 04-27/10-465 від 10 травня 2016 року, у якому Комітет ВР висловив свою незгоду із позицією ДФС стосовно зменшення фінансового результату до оподаткування на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на користь платника податку на прибуток від інших платників податку на прибуток. Податкова зазначила у своєму листі від 20 квітня 2014 року № 1036/2/99-99-19-02-02-10, що виникнення права на зменшення фінансового результату для платників податку на прибуток – емітентів корпоративних прав, пов’язується із фактом сплати до бюджету авансових внесків. Комітет ВР зазначив, що платник податку на прибуток, який отримав дивіденди, в будь-якому випадку має право зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів від будь-якого платника податку на прибуток. Комітет аргументує свою позицію тим, що платник податку на прибуток – емітент корпоративних прав розглядається як особа, яка де-юре сплачує авансові внески незалежно від факту сплати суми авансових внесків.

Роз’яснення Державної фіскальної служби України

Стосовно

Зміст листа

Назва

Оподаткування ПДВ

Фіскальна служба роз’яснила, що у разі придбання комісіонером попередньо придбаних та ввезених на митну територію України товарів для комітента, база оподаткування визначається за загальним правилом – виходячи з договірної вартості таких товарів. При цьому митна вартість не враховується.

Також контролюючий орган надав роз’яснення зазначивши, що у разі, якщо ціна придбання товарів перевищує договірну вартість постачання таких товарів, постачальником складаються дві податкові накладні, при цьому одна – виходячи з договірної вартості, а друга – виходячи із суми перевищення. Постачальник не надає другу податкову накладну отримувачу послуг, а натомість зазначає власні дані в рядках накладної, які відведені для заповнення покупцем.

Лист ДФС № 15910/6/99-99-15-03-02-15 від 22 липня 2016 року щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з передачі комісіонером товарів комітенту на митній території України, попередньо придбаних та ввезених на митну територію України у митному режимі імпорту для такого комітента

Податкова роз’яснила платникам податків, що у разі надання майна у фінансовий лізинг у платника податків виникають податкові зобов’язання з ПДВ. При цьому, датою виникнення податкового зобов’язання є не дата отримання авансового платежу в рахунок лізингових платежів, а дата фактичної передачі об’єкту лізингу у користування.

Лист ДФС № 15900/6/99-99-15-03-02-15 від 22 липня 2016 року щодо порядку визначення податкових зобов’язань з ПДВ при отриманні авансового платежу, який зараховується як частина лізингових платежів, у разі здійснення платником податку операцій з фінансової оренди (лізингу) відповідного об’єкта.

Контролюючий орган відповів на питання платника податків, який здійснює постачання товарів/послуг на митній території України на замовлення іноземної компанії, яка є учасником програми МТД у межах угоди між Урядом України і Урядом США про гуманітарне і техніко-економічне співробітництво від 7 травня 1992 року, і зазначив, що такий платник податків включає до податкового кредиту суму ПДВ, сплачену іншому платнику податку – контрагенту за товари/послуги, але при цьому податкові зобов’язання з ПДВ у нього не виникають.

Лист ДФС № 15901/6/99-99-15-03-02-15 від 22 липня 2016 року щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг у межах реалізації проекту міжнародної технічної допомоги

Державна фіскальна служба роз’яснила, що при проведенні процедури реорганізації платника ПДВ такий платник підлягає виключенню з реєстру платників ПДВ, не нараховує податкові зобов’язання з ПДВ та не отримує право на податковий кредит. При цьому сума від’ємного значення ПДВ, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, не переноситься до податкової звітності з ПДВ правонаступника.

Лист ДФС № 15899/6/99-99-15-03-02-15 від 22 липня 2016 року щодо можливості формування податкового кредиту за касовим методом у зв’язку з реорганізацією платника податку

Податкова роз’яснила платникам ПДВ, що суб’єкти спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства подають до контролюючого органу декларацію з ПДВ з позначками  "0110", "0121"/"0122"/"0123". При цьому такі платники податків мають надати розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів/послуг у вартості всіх товарів/послуг обсяги податкових зобов’язань у додатку 9 Декларації, де зазначає загальний обсяг постачання товарівпослуг та обсяг постачання товарівпослуг сільськогосподарського призначення.

Лист ДФС № 15906/6/99-99-15-03-02-15 від 22 липня 2016 року щодо порядку відображення сільськогосподарським підприємством показників у додатку 9 до податкової декларації з ПДВ

Контролюючий орган надав роз’яснення платникам ПДВ, які здійснюють операції з постачання сільськогосподарських товарів з використанням аграрної розписки. При здійсненні таких операцій кредитор надає грошові кошти та/або здійснює  поставку товарів, робіт, послуг і одержує аграрну розписку, якою підтверджується право кредитора вимагати у боржника здійснення поставки сільськогосподарської продукції або сплати грошових коштів на визначених в аграрній розписці умовах. Оскільки аграрна розписка відповідно до Декрету КМУ від 19 лютого 1993 року № 15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» є валютною цінністю, операції з видачі аграрних розписок не є об’єктом оподаткування ПДВ.

Лист ДФС № 15912/6/99-99-15-03-02-15 від 22 липня 2016 року щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання сільськогосподарської продукції у разі якщо таке постачання здійснюється під забезпечення боргових зобов’язань у формі товарної аграрної розписки

Податкова вкотре нагадала платникам податків, що податкова накладна або розрахунок коригування можуть бути зареєстровані платником ПДВ в ЄРПН протягом 15 календарних днів, наступних за датою їх складання, або протягом 180 календарних днів з дати їх складання за умови застосування штрафних санкцій, застосованих відповідно до статті 1201 ПК України. Проте податкова надала лише формальне роз’яснення цього питання, не вказавши на особливі умови складення податкових накладних в деяких операціях, а також винятки щодо складання податкових накладних у операціях, що мають ритмічний характер. Детальний аналіз статті 1201 читайте у нашому аналітичному матеріалі.

Лист ДФС № 16689/6/99-99-15-03-02-15 від 02 серпня 2016 року щодо граничного строку реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних

Фіскальна служба, розглянувши звернення платника податків щодо особливостей погашення податкових зобов'язань з ПДВ в рамках СЕА ПДВ, роз’яснила, що сплата грошових зобов’язань здійснюються платником безпосередньо з поточного рахунку до бюджету.

Якщо платник податку не зареєстрував в ЄРПН податкові накладні, то відповідно реєстраційна сума (ΣНакл) не може бути зменшена на суму податку, зазначену у таких податкових накладних. При цьому після подання звітності з ПДВ, в якій задекларовано податкові зобов’язання з ПДВ, визначені у податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН, реєстраційна сума (ΣНакл) платника зменшується на суму ПДВ, зазначену у таких податкових накладних.

Лист ДФСУ № 16485/6/99-99-15-03-02-15 від 01 серпня 2016 року щодо особливостей погашення податкових зобов'язань з ПДВ в рамках системи електронного адміністрування ПДВ, які виникли у зв’язку з поданням уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України

Податкова надала роз’яснення, що платники податків, які постачають теплову енергію, природний газ,  надають послуги з транспортування та/або розподілу природного газу, водопостачання, водовідведення чи послуги, вартість яких включається до складу квартирної плати чи плати за утримання житла, визначають дату виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту за касовим методом. Аналітичні матеріали, присвячені проблемам застосування касового методу Ви можете віднайти за посиланням.

Лист ДФС № 15913/6/99-99-15-03-02-15 від 22 липня 2016 року щодо порядку формування податкового кредиту

Контролюючий орган роз’яснив платникам ПДВ, які з метою стимулювання збуту своєї продукції (насіння) укладають цивільно-правові договори з фермерськими господарствами про надання послуг із виділення демонстративної земельної ділянки, здійснення заходів, пов’язаних із посівом насіння та збором урожаю. Податкова зазначила, що виникнення податкових зобов’язань з ПДВ у таких платників податків залежить від того, чи реалізується зібраний урожай.

Лист ДФС № 15914/6/99-99-15-03-02-15 від 22 липня 2016 року щодо порядку нарахування податкових зобов’язань з ПДВ відповідно до пункту 198.5 статті 198 Податкового кодексу України

Оподаткування акцизним податком

ДФС надала роз’яснення платникам акцизного податку,  які реалізують бензол за ставкою акцизного податку 0 % суб’єктам господарювання, які включені в перелік підприємств, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2013 року № 158. Податкова зазначила, що в таких платників податків податкове зобов’язання з акцизного податку не виникає в силу пункту 229.6 статті 229 ПК України. Але при цьому такий платник податків має оформити акцизну накладну і зареєструвати її в СЕАРП.

Лист ДФС № 17646/6/99-95-42-01-15 від 15 серпня 2016 року «Про надання податкової консультації про практичне застосування норм податкового законодавства щодо необхідності оформлення акцизної накладної на обсяг бензолу сирого кам’яновугільного, що реалізується на внутрішньому ринку для переробки підприємству-виробнику»

 

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments