Огляд пенсійного та трудового законодавства за 30.04.2018 – 20.05.2018

Законопроекти

16 травня 2018 року народні обранці отримали проект Закону «Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення доплати за роботу після призначення пенсії та обчислення її за двоскладовою формулою» № 8360 від 16.05.2018. Вказаним законопроектом пропонується встановити доплату за роботу після призначення пенсії за вислугою років тим силовикам, які після звільнення зі служби офіційно працювали та сплачували із своєї зарплатні або доходу страхові внески до ПФУ.

Розмір цієї доплати визначається за такою формулою:

Д = Д1 + Д2, де:

Д – доплата до пенсії у гривнях;

Д1 – доплата до пенсії у гривнях, обчислена від страхового стажу за період  після звільнення зі служби по 30 червня 2000 року, а Д2 – доплата до пенсії у гривнях, обчислена від страхового стажу за період після 1 липня 2000 року. Д1 та Д2 також обчислюються за певними формулами.

На розгляд Верховній Раді України (далі - ВРУ) було внесено ще один законопроект, який стосується пенсійного забезпечення. Проект Закону України «Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо пенсійного забезпечення осіб, які працюють у зоні відчуження і зоні безумовного (обов'язкового) відселення» № 8377 від 18.05.2018 спрямований на удосконалення механізму фінансування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, які призначені на пільгових умовах для працівників зони відчуження і зони безумовного (обов’язкового) відселення. Зокрема пропонується у абзаці четвертому пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачити обов’язок підприємств та організацій (крім сільськогосподарських товаровиробників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України) вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та списком №2.

Проект Закону України «Про внесення зміни до статті 73 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП) щодо мораторію на зміну календарних дат та скасування святкових днів» № 8342-1 було отримано ВРУ 18 травня 2018 року. Як зазначають ініціатори законопроекту, він спрямований на встановлення мораторію на зміну календарних дат та скасування окремих святкових днів задля припинення суспільних коливань і розколу суспільства. Мова йде про заборону перенесення святкування 9 травня (Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги) та скасування Міжнародного жіночого дня (8 березня).

Проект Закону України «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо святкових і неробочих днів» № 8381 від 18.05.2018 також пропонує внести зміни до статті 73 КЗпП. Зокрема, пропонується визнати День Європи офіційним святковим днем та відзначати його 9 травня.

22 травня 2018 року за ініціативою Президента України на розгляд ВРУ було внесено проекту Закону України „Про денонсацію Конвенції Міжнародної організації праці про використання праці жінок на підземних роботах у шахтах будь-якого роду № 45” № 0185. Законопроектом пропонується привести у відповідність національне законодавство до законодавства ЄС у частині усунення гендерних обмежень щодо підземної роботи.

Денонсація Конвенції МОП сприятиме виконанню Плану заходів на виконання Угоди про асоціацію України, зокрема пунктів 1330 „Удосконалення системи захисту від дискриміанції за ознакою статті”, 1342 „Закріплення на законодавчому рівні заборони будь-якої дискримінації у сфері праці, в тому числі під час прийому на роботу”, а також відповідних рекомендацій Комітету ООН з ліквідації дискримінації щодо жінок.

 

Роз’яснення

Назва

Суть

Лист фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 5.2-28-1353 від 31.07.2017 щодо нарахування допомоги у перші дні роботи

 

 Якщо у розрахунковому періоді перед настанням страхового випадку застрахована особа з поважних причин не мала заробітку або страховий випадок настав у перший день роботи (для розрахунку допомоги по тимчасовій непрацездатності), середня заробітна плата визначається виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) або її частини, встановленої на день настання страхового випадку.

Лист Міністерства соціальної політики України № 19671/0/2-17/28 від 06.10.2017 щодо застосування Порядку обчислення середньої заробітної плати

У ситуаціях відсутності працівника на роботі згідно із законодавством упродовж кількох годин, за ці години за ним зберігається середньогодинний заробіток, а за відпрацьовані години оплата праці здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим договором.

Лист Державної служби України з питань праці № 183/3/4.3-3В-18 від 11.01.18 щодо здійснення держконтролю за додержанням законодавства про працю

У разі виявлення порушення, яке роботодавцем не усунуто в ході інспекційного відвідування, інспектор праці після аналізу матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування вносить припис та, з урахуванням вимог статті 38 КУпАП, вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до адміністративної відповідальності, передбаченої статтею 41 КУпАП, та об'єкта відвідування до відповідальності згідно зі статтею 265 Кодексу законів про працю України.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments