ОЕСР: спостерігається різке зростання кількості податкових спорів

15 Січня 2018
Аа Аа

Кількість податкових спорів, пов’язаних з міжнародним оподаткуванням збільшилася в більш ніж 65 юрисдикціях у 2016 році, про що йде в нещодавно опублікованій експертній оцінці ОЕСР. Все це чітко показує наскільки світ підлаштовується до змін, що спричинив Крок 14 Плану BEPS.

Кількість суперечок зроcтала з 2015 року, як і використання процедури взаємної домовленості, що демонструють статистичні дані, оприлюднені ОЕСР у грудні 2017 року. З усієї кількості справ, відкритих у 2016 році, близько 25% було закрито до кінця року, і більше ніж у 85% з них суперечки були вирішені.

"Компанія не може залишитися без відповіді протягом майже десяти років на питання, яке є вирішальним для неї, як от визначення статусу податкового резидента", - сказала Кейт О'Доннелл, керуючий партнер ATOZ у Люксембурзі. "Довгі строки створюють невизначеність і непередбачуваність при застосуванні податкового законодавства для підприємств".

Найважливішою частиною прийняття рішення про розв'язання суперечок є більш ефективне скорочення часу. Довгі, розтягнуті податкові спори не відповідають інтересам бізнесу, урядів чи податкових органів. Ось чому Крок 14 визначає у якості цільового середнього значення 24 місяці для вирішення справ за процедурою взаємної домовленості.

"Ми переконані, що чіткі та коротші строки будуть ключовими для підвищення ефективності запроваджених механізмів", - сказала О'Доннелл.

"У глобальному плані головним питанням є надмірно довгі терміни виконання процедури взаємної домовленості", - сказала О'Доннелл. "Середній період від п'яти до семи років, визначений європейською директивою від 10 жовтня 2017 року для отримання остаточного рішення компетентними органами щодо вирішення спорів з питань подвійного оподаткування, є занадто довгим".

Дія 14 пропонує встановити мінімальний стандарт вирішення податкових спорів, нову структуру подання доповідачів та орган моніторингу.

В країнах-членах ОЕСР середні терміни вирішення спорів становили 17 місяців та 30 місяців для спорів із трансфертного ціноутворення. У звіті, у якому було докладно проаналізована ситуація у Австрії, Франції, Німеччині, Італії, Ліхтенштейні, Люксембурзі та Швеції, зазначається, що в багатьох країнах врегулювання суперечок щодо застосування міжнародних податкових конвенцій все ще займає надто багато часу. Наприклад, в Італії було вирішено близько 20% спорів за спільною процедурою розгляду. При цьому середній час для вирішення таких спорів складає більше 27 місяців.

Натомість у Австрії середній термін вирішення становить більше 38 місяців. Зміни можуть відбутися, коли австрійська влада перегляне майже 40 податкових конвенцій (DTT), приєднавшись до Багатосторонньої конвенції про заходи щодо запобігання зловживанням міждержавними угодами про оподаткування (MLI), що передбачена в рамках Кроку 14 BEPS.

На противагу Австрії та Італії, у Люксембурзі у 2016 році було вирішено близько 66,5% спорів менше ніж за місяць. Люксембург є однією із лідерів серед європейських країн, у якій розглядається найбільше податкових спорів щодо застосування податкових конвенцій. До цих країн входять також Німеччина, Франція та Бельгія.

Одна з головних критичних зауважень плану BEPS полягає в тому, що його не "достатньо" для вирішення проблем, пов'язаних із міжнародним оподаткуванням. Проте експерти вважають, що план BEPS досить далеко просувається у своїх рекомендаціях щодо впровадження кроку 14 "з урахуванням безлічі економічних та політичних обмежень".

За матеріалами International Tax Review.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments