Одеситку оштрафовано на 3 млн грн за «євробляхи»

06 Листопада 2017 (0)
Аа Аа

Приморським районним судом міста Одеси визнано законим рішення Одеської митниці ДФС про накладення штрафу на водія тимчасово ввезеного Cadillac Escalade 2007 року на литовських номерах. Повного тексту судового рішення ще не оприлюднено, проте, за словами адвоката, одеситка використовувала зареєстрований в Литві автомобіль, який було ввезено на територію України у митному режимі тимчасового ввезення особою-нерезидентом. Дії жінки-водія були розцінені митницею як такі, що направлені на неправомірне звільнення від сплати митних платежів, за що й був накладений штраф у розмірі 300 % від несплачених платежів. Представник водія адвокат Назар Ужвій не погоджується з рішенням суду і має намір оскаржувати рішення до апеляційної інстанції.

Подібні ситуації останнім часом набули широко обговорення та вже аналізувалися експертами Текслінк раніше. На основі аналізу судової практики та чинного митного і податкового законодавства було доведено, що в подібних випадках резидент, що кермує тимчасово ввезеним нерезидентом транспортним засобом, не може вважатись суб’єктом відповідальності за порушення митних правил, передбачених статтею 485 Митного кодексу України (далі - МК України).

Як зазначалося, у діях такого резидента не має ані умислу, ані мети, спрямованих на неправомірне звільнення або зменшення розміру митних платежів, що відповідно до сталої судової практики є необхідними елементами складу зазначеного правопорушення.

Крім того, резидент за кермом не є ані декларантом, ані особою, відповідальною за дотримання митного режиму тимчасового ввезення, в який було такий транспортний засіб поміщено нерезидентом, а отже, такий резидент не є особою, на яку покладається обов’язок зі сплати митних платежів відповідно до статті 293 МК України.

Зважаючи на положення Податкового кодексу України в частині визначення об’єкта оподаткування та платника податку на додану вартість (що також справляється при переміщенні товарів через митний кордон і в таких випадках відноситься до митних платежів), у випадку, що розглядається, резидент не є платником ПДВ, адже відсутній об’єкт оподаткування – операції з ввезення та/або поміщення товарів у митний режим тимчасового ввезення, а отже, резидент не має можливості використання податкової пільги у вигляді звільнення від сплати податку, що була надана і використана при ввезенні нерезидентом.

Знову звертаючись до судової практики та положень законодавства з питань державної митної справи, заборони та обмеження, передбачені відповідним митним режимом, покладаються на особу, що відповідальна за дотримання такого режиму, а дотримання передбачених частиною четвертою статті 380 МК України заборон щодо передання тимчасово ввезеного транспортного засобу третім особам покладається саме на нерезидента, яким було ввезено такий транспортний засіб, отож, до відповідальності за порушення встановлених заборон має притягатись виключно нерезидент.

Попередня стаття Наступна стаття