Новий бізнес-омбудсмен в Україні: обґрунтована потреба українського підприємництва чи «наполеонівські» плани ДФС?

Аа Аа

На сьогоднішньому брифінгу Голова ДФС Р. Насіров повідомив про призначення нового бізнес-омбудсмена, відповідального за податкові питання. За його словами, ця посада є «дуже відповідальною». Пост уповноваженого з питань підприємництва при ДФС зайняв Тарас Качка, нинішній керівник Українського медіацентру реформ і екс-віце-президент Американської торгової палати в Україні.

Сам Т. Качка заявив, що, перебуваючи на новій посаді, планує займатись вирішенням накопичених системних проблем. На даний момент інформація щодо характеру таких «системних проблем» та шляхів їх вирішення відсутня. До обов’язків новоспеченого бізнес-омбудсмена також входить майбутня податкова реформа: Т. Качка закликав українських підприємців звертатись до нього звертатись не лише із індивідуальними питаннями, а й із системними, такими як переплата податку на прибуток. Провідною метою діяльності нового бізнес-омбудсмена є захист суб’єктів підприємництва від зловживань органів державної влади та внесення ініціатив до Парламенту щодо покращення бізнес-клімату в Україні.

Головне питання полягає у тому, як співвідносити повноваження бізнес-омбудсмана Альгідраса Шемети, який почав працювати в грудні 2014 року, та новопризначеного Тараса Качки. Як повідомляє УНІАН, Роман Насіров наголосив, що діяльність уповноваженого не створюватиме конкуренції вже існуючому офісу бізнес-омбудсмена, який створено за рішенням уряду і почав роботу в травні поточного року. «Роботу бізнес-омбудсмена ми дублювати не будемо ніяким чином. У нас є питання, які ми вирішуємо із  платниками податків, підприємцями та бізнесом – від повернення ПДВ до надмірної сплати податку на прибуток», - прокоментував Голова ДФС. Виникає поки що риторичне питання: чи пов’язана ініціатива ДФС щодо призначення нового уповноваженого з питань підприємництва зі змінами в адмініструванні деяких податків, надмірною кількістю запитів до А. Шемети та істотними змінами, реалізація яких вже відбувається у ДФС?

Зарубіжний досвід показує, що існування інституту уповноваженого з питань підприємництва є нормальною практикою, проте заснування окремого органу, який би захищав інтереси суб’єктів господарювання-платників податків у відносинах з органами державної влади є українською новелою. Чи виправдає себе новий уповноважений, покаже практика.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments