Ніна Южаніна про деофшоризацію, наслідки від зниження ЄСВ, діяльність Насірова та ДФС

31 Травня 2016
Аа Аа

Голова Комітету ВР з питань податкової та митної політики, народний депутат фракції Партії «Блок Петра Порошенка» Ніна Южаніна у своєму інтерв’ю для «Главком» розповіла про позитивні наслідки від зниження ЄСВ, про звернення до Генпрокуратури щодо діяльності Насірова, ефективність роботи податкового відомства та свої законодавчі ініціативи.

Як відомо, в ефірі телеканалу ICTV Міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що зниження ЄСВ на 16 % не виправдало себе, оскільки ріст фонду оплати праці збільшився лише на 9 %. В інтерв’ю Ніна Южаніна прокоментувала цю заяву, назвавши її непрофесійною.

«Це дуже непрофесійні заяви. Зниження ЄСВ з 1 січня 2016-го року, за нашим аналізом та за розрахунками однієї німецької консалтингової компанії, дало тільки позитивні наслідки. До речі, Міністр соціальної політики мав би поцікавитися досвідом інших країн і зрозуміти, що непомірне навантаження на фонд заробітної плати призвело до того, що 70 % зарплат в Україні в тіні», – зазначила народний депутат і додала, що подібні заяви не сприяють тому, щоб бізнес усвідомився у стабільності рішень держави, наголосивши на тому, що ефект від зниження єдиного внеску буде у третьому-четвертому кварталі 2016 року.

В минулому, заяву Міністра соціальної політики Павла Розенка щодо зниження ставки ЄСВ, яке на його думку не дало відчутного ефекту виходу бізнесу з тіні, вже коментував народний депутат Андрій Журжій в інтерв’ю TaxLink.

«Міністр соціальної політики мав би після цієї заяви зробити собі харакірі, тому що це дійсно непрофесійно», – зазначав Андрій Журжій.

В інтерв’ю Ніна Южаніна розповіла, на що в діяльності ДФС має звернути уваги Міністр фінансів Олександр Данилюк. Мова йшла про систему електронного адміністрування ПДВ та реєстри з відшкодування ПДВ.

«Є два факти в діяльності ДФС, які Міністр фінансів точно має дослідити і, якщо він їх спростує, я йому буду тільки вдячна. Мої колеги відкрито кажуть, що система електронного адміністрування ПДВ зазнає ручного втручання, реєстри з відшкодування ПДВ не працюють в автоматичному режимі...  На Комітеті Голова ДФС запевнив, що такого не може бути. Я зараз звернулась в Генпрокуратуру із запитом щодо перевірки цих фактів і більш детально про них говорити можна буде, коли я отримаю відповідь», – повідомляє Голова податкового Комітету.

Стосовно сьогоднішньої роботи ДФС Ніна Южаніна має категоричну позицію, вважаючи, що у Державній фіскальній службі, очільником якої є Роман Насіров, позитивних змін майже не відбулось. Зокрема, питання до нардепа було сформовано так: «Насіров постійно рапортує про свої перемоги – зокрема, рекордні надходження в бюджет. Вважаєте, це його заслуга?».

«Я б на місці керівника служби жодного разу не навела б в якості досягнень цифри щодо надходжень в бюджет. Тільки людина, яка не розуміє, як бізнесу складно платити податки, може хизуватись тим, що він їх більше збирає. У нас що – збільшилась кількість платників податків? Чи вони наростили обсяги продажів товарів, надання послуг? Чи покращився їх фінансовий стан?», – обурилась вона.

Як відомо, за указом Президента Ніна Южаніна очолила групу для підготовки законопроектів з питань протидії зменшенню податкової бази і переміщенню прибутків за кордон та впевнена, що за основу при підготовці до деофшоризації необхідно імплементувати правила, які вже успішно працюють у світі.

«Нам треба буде імплементувати ті правила і те законодавство, які вже започатковані в інших країнах. При чому в країнах, які прийшли до цього виважено і цивілізованим шляхом, а не так, як ми зараз робимо», – зазначає народний депутат.

За словами Голови податкового Комітету, частина задачі боротьби з розмиванням податкової бази вже зроблена, але: «ДФС навіть не відчула, що резерв для збільшення надходжень податків в бюджет є в правильному адмініструванні трансфертного ціноутворення. Як можна залишатися на рівні функцій 20-річної давнини, коли все йде вперед? Тому саме ДФС і Мінфін мали стати ініціаторами удосконалення, розширення і створення нових підрозділів з більш глибокою підготовкою щодо трансфертного ціноутворення. Але всім краще займатись позаплановими перевірками, збирати копії документів і безрезультатно складати їх в архіви. Здавалося б всі майже 60 тисяч працівників ДФС при ділі, тільки ефективність такої роботи ніяка», – заявила вона.

Однією з ініціатив Ніни Южаніної є створення пакету законопроектів, які дозволять почати роботу з протидії розмиванню податкової бази. Команда Южаніної активно напрацьовує зміни до Податкового кодексу, які, за словами народного депутата від БПП, будуть зареєстровані в парламенті найближчим часом. Важким, але «цивілізованим шляхом у боротьбі з розмиванням податкової бази» законопроектом для неї є імплементація кроків з плану дій BEPS.

«Ми вже досить глибоко проговорили, які саме кроки плану BEPS, розробленого Організацією економічного співробітництва та розвитку, необхідно в першу чергу імплементувати в Україні, щоб справді почати боротьбу з використанням офшорних компаній для зменшення податкової бази. Буквально на днях буде зареєстровано проект щодо проведення одноразового декларування. Нам треба визнати, що у всіх громадян України повинна бути можливість задекларувати всі свої активи за межами України і в Україні, з яких не сплачені податки. Знаю, що це буде непопулярний закон, і, мабуть, я отримаю величезну кількість критики з боку суспільства, але після трьох засідань робочої групи я все-таки донесла свою точку зору, чому необхідно так зробити», – повідомила Ніна Южаніна.

Варто зазначити, що голова податкового Комітету вважає, що держава повинна відмінити банківську таємницю щодо громадян-нерезидентів.

«На наступному зібранні країн ОЕСР в липні ми приєднаємося до меморандуму про автоматичний обмін інформацією і почнемо підписувати протоколи обміну інформацією з кожною країною – цю роботу бажано завершити до кінця року. Аби на початок наступного року вже мати підтверджуючу інформацію від інших країн про активи фізичних осіб – громадян України за кордоном. До того ж, Україна теж повинна буде передавати інформацією іншим країнам щодо їх громадян, а тому нам треба проголосувати за відміну банківської таємниці щодо громадян-нерезидентів», – зазначила голова Комітету ВР з питань податкової та митної політики.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments