Незареєстрована земельна ділянка під нерухомістю: чи буде плата за землю?

Державна фіскальна служба України розглянула питання про виникнення податкового обов’язку з плати за землю за земельну ділянку під придбаною нерухомістю, щодо якої відсутні оформлені та зареєстровані у визначеному законодавством порядку право власності або користування (індивідуальна податкова консультація ДФСУ № 160/6/99-99-12-02-03-15/ІПК від 15.01.2018 про плату за землю).

Представники контролюючого органу вказали, що  земельна ділянка, як об'єкт щодо якого застосовується принцип платності в рамках визначених законодавством податкових відносин, виникає за результатом її формування, у порядку ст. 791 Земельного кодексу України (далі - Земельний кодекс), як об'єкту цивільних прав.

Згідно з ч. 9 ст. 791 ЗК України  земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування та державної реєстрації права власності на неї.

В результаті виконання процедур ст. 791 Земельного кодексу для конкретної земельної ділянки ідентифікуються такі встановлені ст. 7 Кодексу елементи податку як платник - власник або користувач; об'єкт оподаткування - межі та площа; база оподаткування - нормативна грошова оцінка; ставки, тобто всі елементи, що є необхідними для обчислення податкових зобов'язань з Плати.

Тобто ДФС дійшла до висновку, що для оподаткування земельної ділянки платою за землю, така ділянка повинна бути сформованою в порядку ст. 791 ЗК України, а речові права щодо неї – зареєстрованими, що підтверджуватиметься інформацією з Державного земельного кадастру та державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Разом з тим, використання земельних ділянок без набуття належних прав є порушенням права власника, наприклад, громади, на отримання економічної вигоди від володіння таким об'єктом майна.

Відповідно до цього фахівці ДФС навели судову практику про стягнення на користь органів місцевого самоврядування плати за використання земельних ділянок у належному розмірі у випадках використання безпідставно набутої земельної ділянки. Так, суб'єктів, які, порушуючи ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу, використовують безпідставно набуті земельні ділянки, постановами Судової палати у господарських справах Верховного Суду України від 28.01.2015 р., а також від 30.11.2016 р. зобов'язано компенсувати завдану власнику земельної ділянки майнову шкоду (ст. ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності.

 

Попередня стаття Наступна стаття