Незаповнення або неправильне заповнення коду КОАТТУ в акцизній декларації

18 Липня 2016
Аа Аа

ГУ ДФС у м. Києві повідомила платників акцизного податку про наслідки незаповнення або неправильного заповнення коду КОАТТУ в рядку Ґ2 розділу Ґ декларації з акцизного податку та порядок їх виправлення.

1. Незаповнення коду КОАТУУ в декларації

Контролюючий орган дійшов такого висновку: «у разі подання Декларації із зазначенням податкового зобов’язання без розподілу за кодами КОАТУУ у розділі Ґ (за кодом операції Ґ2), вона не може вважатися податковою декларацією».

Така позиція основана на нормах статті 48 ПК України. Так, відповідно до пункту 48.1 статті 48 Податкового кодексу України (далі – ПК України), форма податкової декларації повинна містити необхідні обов’язкові реквізити та відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору. У разі відсутності обов’язкових реквізитів, поданий документ не може вважатись податковою декларацією. Окрім реквізитів, що є обов’язковими для будь-якої податкової декларації, виходячи зі змісту та характеру податку, для подання декларації з певного податку можуть встановлюватись особливі вимоги. Зокрема, відповідно до пункту 48.4 статті 48 ПК України, таким додатковим обов’язковим реквізитом може бути код органу місцевого самоврядування за Класифікатором об’єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТТУ).

Це положення стосується подання декларації з акцизного податку, зокрема, розподілу податкових зобов’язань з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в розрізі відповідних кодів місць здійснення такої торгівлі. Тобто, для декларації з акцизного податку зазначення коду КОАТТУ є обов’язковим реквізитом та його відсутність тягне за собою втрату документом статусу податкової декларації.

Тому, у разі незазначення в рядку Ґ2 розділу Ґ коду КОАТТУ, платником податку не може бути подано уточнюючу декларацію, а необхідним є подання звітної нової або звітної декларації, заповнених відповідно до пункту 7 розділу 4 Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 № 14, без подання у її складі додатку № 8.

Таким чином, ГУ ДФС у місті Києві роз’яснило, що не прийматиме податкову декларацію з акцизного податку у випадку незаповнення реквізиту щодо кодів КОАТТУ, а отже, платник має повторно подати декларацію. При цьому, у своїй відповіді контролюючий орган згадав, що така декларація буде вважатися прийнятою за умови набрання законної сили судового рішення за наслідками оскарження такої відмови.

Проте посилання контролюючого органу на штрафи, передбачені статтею 50 ПК України, а також виправлення помилок, вчинених у попередньому звітному періоді, у декларації за відповідний звітний період, є недоречними у такому випадку, оскільки юридично відмова від прийняття означає, що платник не подав декларацію взагалі, крім випадків, коли така відмова була оскаржена. У разі відмови та порушенні строку подання штраф застосовується відповідно до статті 120 ПК України, а не 50 ПК України.

Проте не виключено, що контролюючі органи приймуть декларацію з акцизного податку без коду КОАТУУ. У такому випадку виправлення помилок та штраф регулюватимуться статтею 50 ПК України (див. «Неправильне заповнення коду КОАТУУ в декларації»).

Нагадаємо, що згідно з пунктом 49.11 ПК України, у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови протягом п'яти робочих днів з дня її отримання (у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку) або протягом трьох робочих днів з дня її отримання (у разі отримання такої податкової декларації особисто від платника податку або його представника).

2. Неправильне заповнення коду КОАТУУ в декларації

У разі виявлення платником акцизного податку помилки при визначенні податкових зобов’язань за певним кодом КОАТУУ (у додатку 6 до розділу Ґ або в коді операції в рядку Ґ2 розділу Ґ), він повинен або зазначити уточнені показники у складі нової податкової декларації за будь-який наступний податковий період, або подати уточнюючу декларацію з двома додатками 8 до розділу Ґ (для помилкового та виправленого кодів КОАТТУ).

Окрім того, податківці нагадують, що на суму заниження податкового зобов’язання нараховуються штрафні санкції та пеня. Відповідно до ПК України, це штраф у розмірі 3 % – у разі подання уточнюючої декларації, 5 % – у разі виправлення помилок у податковій декларації за наступний податковий період, а також пеня, що нараховується на суму заниження податкового зобов’язання за весь період такого заниження.

Щодо подання додатку 8, то він має подаватись тільки до уточнюючої декларації (пункт 9 розділу 5 Порядку № 14), тобто у разі виправлення платником податку виявлених помилок шляхом зазначення уточнених показників в декларації за наступний податковий період, додаток 8 заповнюватись не повинен. Так само додаток 8 не вимагається у разі подання звітної декларації, в тому числі і у разі подання нової звітної декларації у випадку незазначення коду КОАТТУ в рядку Ґ2 розділу Ґ.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Спрощенці, яким дозволено здійснювати діяльність в сфері страхування, - ДПС інформує

21 Жовтня 2020

«Адреса реєстрації» та «адреса фактичного місця проживання» в заявах за ф. № 1-ДР або № 5-ДР при заповненні іноземцем

21 Жовтня 2020

Видача недійсного фіскального чека при придбанні товарів чи наданні послуг: які дії споживачів?

21 Жовтня 2020

Право внутрішньо переміщеної особи на податкову знижку за витратами на оренду житла, - ДПС інформує

21 Жовтня 2020

Повідомлення про прийняття працівника на роботу можливо подавати за допомогою програмного забезпечення, - ДПС

21 Жовтня 2020

Одиниці обліку пального та спирту етилового: що використовується в CЕАРП та СЕ?

21 Жовтня 2020

Припинення ФОП – платника екоподатку: подання ліквідаційної декларації

21 Жовтня 2020

Обслуговування вантажного авто: чи включати до витрат підприємця на загальній системі?

21 Жовтня 2020