Невдовзі в Україні запрацює Бюро фінансових розслідувань, - законопроект

Голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев подав до ВР Проект Закону про Бюро фінансових розслідувань №1208.

 

Як йдеться у пояснювальній записці до документу, Законопроект розроблено з метою розділення сервісної та правоохоронної функцій податкової служби, ліквідація податкової міліції, оптимізації структури та чисельності органів, які ведуть боротьбу зі злочинами у сфері фінансів, усунення дублювання їх функцій та cтворення Бюро фінансових розслідувань – центрального органу виконавчої влади, який реалізує держполітику з питань запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень у сфері господарської діяльності, які прямо чи опосередковано заподіюють шкоду публічному інтересу у сфері фінансів.

На думку законодавця, запропонована модель боротьби з економічними злочинами стане більш ефективною, зменшить податковий тиск на платників податків, що підтверджується наступними аргументами:

1) Існування спецоргану для боротьби з якимось одним явищем (наприклад, податковими злочинами), за законами функціонування бюрократичних систем призводить до того, що сам такий орган певною мірою консервує, і виступає запорукою існування того явища (податкових злочинів), з яким він покликаний боротися: адже повна перемога над цим явищем означає як наслідок ліквідацію самого органу. Навіть значне зменшення відповідного явища має призводити до значного скорочення штатної чисельності органу. А як система такий орган в цьому не зацікавлений.

2) Економічні злочини за своєю природою різноманітні, характер яких достатньо динамічно змінюється і доповнюється новими способами здійснення правопорушень. Порушення податкового законодавства становить тільки частину економічної злочинності. Такі види, як отримання монопольних надприбутків, порушення правил конкуренції, шахрайство, кіберзлочинність, порушення споживчих норм і стандартів, фальсифікація бухгалтерської звітності однаковою мірою важко віднести як до традиційної компетенції міністерства внутрішніх справ, так і міністерства фінансів або іншої урядової структури.

3) Все більш значна частина економічних злочинів скоюється проти приватних або публічних корпорацій, фінансових установ їх власними співробітниками, клієнтами або партнерами. Викриття більшості таких злочинів здійснюється власними службами безпеки корпорацій і фінансових установ, і тільки після цього інформація передається до правоохоронних органів. Нав'язування бізнесу правоохоронного захисту з боку держави у таких випадках може бути контрпродуктивним для розвитку економіки.

Законопроектом передбачається, що Бюро фінансових розслідувань розслідувань складається з центрального апарату та 7 територіальних управлінь, зареєстрованих як юридичні особи публічного права.

Загальна кількість працівників встановлюється Кабміном і може змінюватись його рішенням на підставі звіту керівника Бюро. Передбачається можливість переходу колишніх працівників податкової міліції на службу до Бюро на загальних підставах за результатами проведення конкурсу.

Варто відмітити, що законопроект не передбачає ліквідацію будь-яких підрозділів Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ, але до Бюро фінансових розслідувань переходять повноваження щодо розслідування економічних злочинів.

Передбачається віднести до основної підслідності Бюро фінансових розслідувань кримінальних правопорушень детективами Бюро фінрозслідувань за 25 статтями Кримінального кодексу (статті 204, 205, 205-1, 206, 206-2, 209, 209-1, 210, 211, 212, 212-1, 218-1, 219, 220-1, 220-2, 222-1, 223-1, 223-2, 224, 229, 231, 232, 232-1, 232-2, 233 КК), додаткової підслідності – 5 статей (статті 192, 200, 216, 358, 366), а також досудове розслідування за статтею 222 КК (якщо розмір предмета злочину або завданої ним шкоди в тисячу п'ятсот і більше разів перевищує розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на час вчинення злочину).

Бюро фінансових розслідувань здійснює самостійне проведення оперативно-розшукової діяльності, фізичний захист надається органами національної поліції.

Відповідно до проекту Закону особливі умови та розміри оплати праці і грошового забезпечення працівників Бюро фінансових розслідувань визначаються Кабінетом Міністрів України.

Прийняття Закону призведе до більш ефективної діяльності правоохоронних органів у сфері формування та використання фінансових ресурсів держави та її економічної безпеки, і як наслідок, зменшення тіньового бізнесу в Україні та збільшенні надходжень податків та зборів, оптимізації структури правоохоронних органів, матеріально-технічної бази та скорочення загальної кількості працівників, що протидіють злочинності у сфері фінансів.

Прийняття законопроекту сприятиме:

- покращенню загального стану підприємницького середовища шляхом переходу ДФС України від наглядово-каральної функції до обслуговуючої функцій;

- налагодженню партнерських відносин між бізнесом та контролюючими органами;

- ефективності дій правоохоронних органів в боротьбі зі злочинами у сфері фінансів;

- підвищенню позиції України в рейтингу легкості ведення бізнесу Doing Business, що здійснюється експертами Світового банку.

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

За порушення правил обігу підакцизних товарів у 2019 році нараховано 290,45 млн грн фінансових санкцій

20 Січня 2020

Чи є готівкові обмеження на внески до статутного фонду?

20 Січня 2020

Національний банк оптимізував структуру під отримання нових функцій в межах проекту "спліт"

20 Січня 2020

Неподання декларації: контролюючий орган має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань

20 Січня 2020

Послуги надані не платником ПДВ, а оплата отримана після реєстрації платником ПДВ: чи виникають податкові зобов’язання?

20 Січня 2020

Особливості оформлення розрахункових операцій з 19 квітня 2020 року

20 Січня 2020

Який дохід (нарахований чи виплачений) потрібно зазначати фізичній особі у податковій декларації про майновий стан і доходи?

20 Січня 2020

На офіційному сайті НАЗК розміщена інформація щодо заповнення та подання Е-декларації суб’єктами декларування

20 Січня 2020