Ініціативи Міністерства фінансів щодо реформування плати за землю

Проектом податкової реформи, презентованого Міністерством фінансів України, пропонується внести окремі новації і стосовно плати за землю, зокрема:

Стосовно оподаткування земельних ділянок під багатоквартирними будинками

Пропонується внести зміни до пункту 287.8 статті 287 Податкового кодексу України (далі – ПК України) стосовно обов’язку власників/орендарів квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку сплачувати земельний податок за площі під такими приміщеннями. Цими змінами передбачається:

  • Закріпити за власниками/орендарями квартир обов’язок сплачувати земельний податок, який до цього покладався на організації, що здійснюють управління будинком, або ОСББ. На сьогодні власники /орендарі квартир формально не сплачують земельний податок, а лише компенсують його суму у межах комунальних платежів організаціям, що здійснюють управління будинком, або ОСББ. Проектом же пропонується закріпити за такими організаціями, що здійснюють управління багатоквартирними будинками, або ОСББ статус податкових агентів, а платниками визначати власників/орендарів квартир;
  • Запровадити новий порядок реалізації обов’язку зі сплати земельного податку власниками/орендарями нежитлових приміщень у багатоквартирних будинках. Передбачається, що вони сплачуватимуть податок через податкових агентів, якими виступатимуть ті ж самі організації, що здійснюють управління будинком, або ОСББ.

Стосовно орендної плати

Пропонується внести зміни до пункту 287.7 статті 287 ПК України стосовно сплати орендної плати за договором оренди земельної ділянки. Згідно Проекту, орендна плата за земельну ділянку має обчислюватися з моменту державної реєстрації договору оренди такої земельної ділянки.  

Стосовно порядку отримання особою пільги

Пропонується шляхом внесення змін до статті 284 ПК України, уточнити порядок інформування платником, який відповідно до статті 281 ПК України має право на податкову пільгу, про своє бажання розповсюдити таку пільгу на конкретну земельну ділянку, якщо він є власником кількох земельних ділянок. До цього такий механізм існував лише у вигляді роз’яснення Міндоходів на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі.  

Для отримання фізичною особою, що має декілька переданих безоплатно у власність земельних ділянок одного виду використання, податкової пільги, такій особі необхідно самостійно обрати земельну ділянку, на яку поширюватиметься податкова пільга, та звернутися із письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації).

Стосовно порядку обчислення податку

Пропонується, доповнивши пункт 286.5 статті 286 ПК України, визначити, що при переході права власності на земельну ділянку від одного власника – фізичної особи до іншого після 1 липня поточного року, контролюючий орган надсилає попередньому власнику нове податкове повідомлення – рішення, яким визначає нову суму грошового зобов’язання. Старе податкове повідомлення – рішення, надіслане до 1 липня, вважається відкликаним.

Стосовно оподаткування земельних ділянок за межами населених пунктів

І наостанок, пропонується внести зміни до статті 12 ПК України, закріпивши за радами об’єднаних територіальних громад, поряд з міськими, селищними та сільськими радами, повноваження у галузі встановлення ставок місцевих податків і зборів, надання податкових пільг та визначення переліку податкових агентів. Таким чином, автори законопроекту передбачили орган, уповноважений встановлювати ставки земельного податку за земельні ділянки, що розташовані за межами населених пунктів.   

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments