НБУ змінив правила переміщення готівки через митний кордон України

15 Грудня 2017 #НБУ #готівка
Аа Аа

Що нового?

Постановою Правління національного банку України від 12 грудня 2017 року № 127 були внесені зміни до Інструкції про переміщення готівки і банківських металів через митний кордон України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27 травня 2008 року № 148.

Зазначені зміни передбачають можливість фізичної особи-резидента ввозити на митну територію України готівку в сумі, що перевищує еквівалент 10000 євро за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі, проте скасовують вимогу щодо необхідності подання до митного контролю документів, які підтверджують зняття такої готівки з рахунків у банках (фінансових установах), та квитанції про здійснення валютно-обмінної операції з цією готівкою – тобто фактично скасовується необхідність підтвердження законності походження коштів. При цьому всі обмеження щодо вивезення готівки фізичними особами-резидентами залишилися незмінними.

На що направлені зміни?

Виходячи з логіки НБУ, скасування зазначених обмежень сприятиме тому, що українські заробітчани почнуть ввозити на територію Україну більшу кількість готівки. Водночас нововведення сприятимуть притоку в Україну коштів, які заможні українці звикли тримати в офшорах. Крім того, враховуючи той факт, що частина ввезеної на територію нашої країни валюти буде обміняна на гривню, у НБУ з’являється можливість збільшення золотовалютних резервів за рахунок скуповування зазначеної валюти на міжбанку.

Які існують ризики?

Непогана у теорії ідея містить цілий ряд підводних каменів. Перш за все, з прийняттям зазначених норм, Україна стає привабливою територію з точки зору відмивання «брудних коштів». Досить сумнівним видається той факт, що мільйонні чи навіть мільярдні суми коштів, які можуть бути ввезені на територію держави залишаться в Україні. Цілком очевидно, що різного роду махінатори будуть розглядати Україну лише як проміжний пункт, транзитну країну для відмивання брудних грошей, з метою їх подальшого використання за межами України. Ця проблематика додатково актуалізується у зв’язку з наявністю у більшості розвинутих країн обмежень щодо вивезення готівкових коштів на суму, що перевищує 10000 євро. Така обставина дозволяє зробити припущення, що потоки коштів до України надходитимуть саме зі слаборозвинутих країн Африки, Азії чи Латинської Америки, в яких традиційно відсутні жорсткі правила щодо вивезення готівкових коштів і контроль за законністю їх походження.

Чи доцільні новації?

Враховуючи той факт, що для українських заробітчан раніше існуючі положення щодо необхідності підтвердження законності походження коштів не створювали значних проблем, а також велику вірогідність того, що Україна може стати місцем для відмивання «брудних коштів», передбачені Постановою № 127 нововведення навряд чи сприятимуть притоку готівкових коштів до нашої країни і лише надають нові можливості для зловмисників. В будь-якому випадку, наведені зміни потребують доопрацювання.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments