Наслідки у разі сплати податкових зобов’язань до відповідного бюджету на неправильний рахунок

13 Липня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба у листі від 21.06.2016 р. № 13668/6/99-99-15-02-02-15 роз’яснила наслідки у разі сплати податкових зобов’язань платником податків, у тому числі  під час виплати доходу нерезиденту до відповідного бюджету на неправильний рахунок.

Для зарахування надходжень податку на прибуток підприємств визначено коди бюджетної класифікації:

·         11020000 – 11021600 "Податок на прибуток підприємств";

·         11020500 "Податок на прибуток іноземних юридичних осіб" – кошти податку на доходи нерезидентів з джерелом їх походження з України, що сплачується резидентом з таких доходів під час їх виплати.

Контролери нагадали, що сплата податку платником відбувається шляхом подання до установи банку платіжного доручення, тобто платник податку вступає у податкові правовідносини. Відносини щодо зарахування платежів на єдиний казначейський рахунок є бюджетними правовідносинами і здійснюються без безпосередньої участі платника податків.

Більш того, відповідно до пункту 2.3 глави 2 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа несе особа, яка оформила цей документ і подала до обслуговуючого банку.

Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи (стаття 110 Податкового кодексу України (далі – ПК України)).

Представники ДФС дійшли висновку, якщо платник податків, який здійснює виплати доходу нерезиденту, спрямував податок з таких доходів на неправильний код бюджетної класифікації, то кошти не надійдуть до відповідного рахунку, а отже, сума податку з доходів нерезидента із джерелом погодження з України не буде сплачена.

Як наслідок, відповідно до пункту 127.1 статті 127 ПК України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, – тягнуть за собою накладення штрафних санкцій.

Відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України також матиме місце нарахування пені.

Враховуючи вищевикладене податківці зазначають, що до платника податку, який здійснює виплати доходу нерезиденту без утримання та внесення до бюджету податку з такого доходу, або який перерахував податок з доходів нерезидента до бюджету в повному обсязі, але пізніше терміну, застосовується відповідальність у вигляді штрафів, передбачених статтею 127 Кодексу, та пені відповідно до статті 129 ПК України.

 

На нашу думку, до наведеної позиції податківців слід внести деякі уточнення.

А саме, уточнення потребує тезис податківців про сплату податкових платежів за хибним номером бюджетної класифікації. На їхню думку, такі дії платника податків є безумовною підставою для застосування штрафних санкцій відповідно до статті 127 ПК України.

Однак нашими експертами раніше було досліджено питання несплати/несвоєчасної сплати з урахуванням судової практики. Детально розглянуто ситуацію, в якій платник припускається помилки у платіжному дорученні (неправильно зазначає призначення платежу, бюджетного рахунку), що призводить до надходження коштів на неправильний рахунок.

У проаналізованих випадках судова практика складається на користь платника податків. Суд не визнає порушення статті 126 ПК України у випадку доведення того, що  дії платника були спрямовані на виконання ним обов’язку зі сплати відповідного податку та збору. Детальніше читайте в аналітичному матеріалі «Несплата/несвоєчасна сплата». Подібні відносини ми можемо спостерігати і при перерахунку коштів до державного бюджету податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податку.

 

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

Подання ліквідаційного Звіту про використання доходів неприбутковою організацією, - ДПС інформує

19 Жовтня 2020

Чи може ФОП надати запит на отримання довідки про доходи через електронні сервіси ДПС України ?

19 Жовтня 2020

Як отримати довідку про відсутність заборгованості в електронному вигляді для участі у тендері?

19 Жовтня 2020

Який порядок переходу на спрощену систему оподаткування для платників єдиного податку 1-3-ї груп?

19 Жовтня 2020

Як отримати витяг про стан розрахунків платників з бюджетом та фондами соціального та пенсійного забезпечення?

19 Жовтня 2020

Проведення розрахункових операцій в режимі офлайн: юридичні нюанси

19 Жовтня 2020

Закон № 466: формування податкового кредиту на підставі тимчасової митної декларації

19 Жовтня 2020

Неприбуткова організація продає товари (основні засоби): коли сплачується податок на прибуток?

19 Жовтня 2020