Наглядові Ради держбанків працюють над планами зменшення портфеля непрацюючих кредитів

Частка непрацюючих кредитів у банках вперше за останні роки опустилася нижче 50%.  За даними НБУ, сума NPL на початок 2020 року складала 530,8 млрд грн. Основними чинниками покращення якості кредитних портфелів стало зростання нового роздрібного кредитування (на близько 30% рік до року), через що за 2019 рік частка непрацюючих кредитів у цьому сегменті зменшилася на 11,9 в.п. до 34,1%.  Великий вплив на зниження частки непрацюючих кредитів мали значні реструктуризації кредитного портфеля двома держбанками на суму понад 30 млрд грн за рахунок механізму добровільної фінансової реструктуризації. З урахуванням цих заходів, державні банки (крім ПриватБанку) скоротили частку непрацюючих кредитів з 55% до 49%.

Під час панельної дискусії «Проблемні кредити як перешкоди на шляху сталого розвитку економіки», яка відбулась в понеділок 10 лютого в Київській школі економіки, Юрій Буца, Урядовий уповноважений з питань упаравління державним боргом та Член Наглядової ради Укрексімбанку, пояснив, що в 2014 році уряд отримав у спадок банківську систему з високим рівнем непрацюючих кредитів і однією з основних причин цього була поширена практика кредитування пов'язаних осіб. У випадку з державними банками, кредити часто видавалися завдяки політичному впливу.

«Проблема непрацюючих кредитів в першу чергу лягає на платників податків, оскільки саме держава приходить на порятунок у випадку неспроможності банку виконувати свої зобов’язання перед клієнтами. Завдяки реформі банківського сектору та впровадженню принципів корпоративного управління в державних банках Україна встала на шлях подолання величезної проблеми непрацюючих кредитів, яку отримала у спадок у 2014 році», - зауважив Юрій Буца.

Директор Департаменту фінансової політики Міністерства фінансів Дмитро Олійник пояснив, що сьогодні державні банки використовують весь доступний їм перелік інструментів по роботі з портфелем непрацюючих кредитів. Так у вересні 2019 року було продовжено дію закону «Про фінансову реструктуризацію», а в жовтні 2019 введено в дію Кодекс України з процедур банкрутства.

 «Одним з ключових завдань на сьогодні для незалежних Наглядових Рад державних банків є розробка та надання на розгляд Раді з фінансової стабільності планів по роботі з ключовими проблемними боргами з метою зменшення портфеля непрацюючих кредитів, які мають бути погодженими Національним банком України і Міністерством фінансів. Виконання цих планів буде моніторитись на щоквартальній та річній основі, а також буде включено як один з показників ефективності діяльності банків (KPI)», - сказав Дмитро Олійник.

Участь у дискусії також взяли директор департаменту фінансової стабільності Національного банку України Віталій Ваврищук, член наглядової ради Укрексімбанку, член наглядової ради Приватбанку Еран Кляйн та  екс-голова одного з найпотужніших центральних банків світу – Центробанку Японії – пан Масаакі Ширакава.

Розпочалась зустріч з доповіді професора Широкави про досвід Японії у подоланні проблеми непрацюючих кредитів, які були наслідком фінансової кризи. Він пояснив, що для вирішення проблеми окрім законодавчих змін було запроваджено вливання державних коштів в банківський сектор. «Як би ми не були кредитором останньої інстанції - система би впала. Це показує наскільки важливим є підтримання фінансовою стабільності країни з боку держави» - зауважив пан Широкава.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments

Останні новини:

"Державна податкова служба створить тематичну гарячу лінію з питань стану обробки податкових накладних", - С. Верланов

27 Лютого 2020

"Ми "доженемо" всіх корупціонерів і "тіньових схемарів", де б вони не ховалися: Уряд припиняє схематоз із ПДВ", - О. Гончарук

27 Лютого 2020

Створення фінзвітності в Е - кабінеті (звітна/нова звітна/уточнююча), - ДПС інформує

27 Лютого 2020

Особливості заповнення заяви про застосування спрощеної системи оподаткування

27 Лютого 2020

Міжбанківські платежі через СЕП будуть доступні у режимі 23/7 з 1 квітня 2020 року

27 Лютого 2020

За яких умов оподатковуються об’єкти спадщини та подається декларація?

27 Лютого 2020

Особливості обчислення рентної плати за спецвикористання води для потреб рибництва

27 Лютого 2020

Перелік країн, з якими станом на 1 січня 2020 року набрали чинності міжнародні договори про уникнення подвійного оподаткування

27 Лютого 2020