Набув чинності Закон про податкові преференції щодо процедури анбандлінгу НАК «Нафтогаз України»

11 грудня 2019 року почав діяти Закон України від 03.12.2019 р. №314-ІХ «Про внесення зміни до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо створення умов для забезпечення виконання зобов’язань України з відокремлення діяльності з транспортування природного газу» (далі — Закон №314). Як визначено пунктом 1 розділу ІІ Закону №314, він набирає чинності з дня, наступного за днем офіційного опублікування. Закон опубліковано у виданні «Голос України» від 10 грудня 2019 року №236.

Нагадаємо, процедура анбандлінгу (від англ. unbundling — роз’єднання, подрібнення) Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» передбачена в рамках зобов’язань України за Протоколом про приєднання України до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, та з урахуванням відповідних положень Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони. Процедура передбачає відокремлення діяльності з транспортування природного газу газотранспортною системою України шляхом створення окремого оператора системи.

Закон №314 доповнює підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України пунктом 70, відповідно до якого:

- до 1 січня 2021 року звільняються від оподаткування ПДВ операції з передачі з балансу платника податку на баланс іншої юридичної особи майна, при цьому положення пункту 198.5 статті 198 та статті 199 ПК України до цих операцій не застосовуються. Нагадаємо, згадані норми ПК України передбачають нарахування так званих «компенсуючих» податкових зобов’язань при здійсненні, зокрема, операцій, що звільнені від оподаткування ПДВ, а також пропорційне віднесення сум податку до податкового кредиту;

- до 1 січня 2022 року визначається за касовим методом дата виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту при здійсненні операцій з постачання (придбання) майна, яке використовується для транспортування природного газу;

- до 1 січня 2021 року не вважаються постачанням товарів (послуг) операції з надання (передачі) та повернення за договором позики природного газу, що використовується для забезпечення діяльності з транспортування природного газу магістральними газопроводами.

Також Закон №314 зобов’язує Кабінет Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності Закону №314 скласти перелік майна, операції з яким будуть звільненні від оподаткування та щодо яких застосовуватиметься касовий метод визначення податкових зобов’язань та податкового кредиту, а також перелік суб’єктів господарювання - позикодавців природнього газу та його обсягів.

 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments