Імпортне ПДВ в системі електронного адміністрування

18 Березня 2016
Аа Аа

Державна фіскальна служба України у Листі від 25.02.2016 р. N 4178/6/99-99-19-03-02-15 зазначила, що перерахування (зарахування) коштів, сплачених на електронний рахунок платника, в рахунок сплати податку на додану вартість під час ввезення товарів на митну територію України, податковим законодавством не передбачено.

Підставою для такого висновку є пункт 200-1.5 статті 200-1 Податкового кодексу України (далі – ПК України). Відповідно до положення цієї норми з рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ платника перераховуються кошти до державного бюджету в сумі податкових зобов'язань з ПДВ, що підлягає сплаті за наслідками звітного податкового періоду, та на поточний рахунок платника податку за його заявою, яка подається до контролюючого органу у складі податкової звітності з ПДВ, у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань та суми податкового боргу з податку.

Таким чином, контролюючий орган вважає, що оскільки з електронного рахунку платника сума податкових зобов’язань по ПДВ до державного бюджету перераховується за наслідками звітного періоду (після подання декларації), то імпортер не може сплати ПДВ з такого рахунка через те, що його зобов’язання сплачуються ним під час перетину товаром митного кордону. 

Все б нічого, якби такий нормативістський підхід фіскалів не був палицею з двох боків, саме: імпортер теж може згадати про статтю 200-1 ПК України, зокрема пункт 200-1.6, відповідно до якого розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтями 200 та 209 ПК України, проводиться платником за підсумками звітного податкового періоду, відповідно до задекларованих в податковій декларації результатів.

Отже, може виникнути питання взагалі про правомірність вимоги митників сплачувати ПДВ під час митного оформлення товару.

Так, звичайно, є пряма норма пункту 206.1 статті 206 ПК України, яка передбачає, що під час ввезення товарів на митну територію України суми податку підлягають сплаті до державного бюджету платниками податку до/або на день подання митної декларації безпосередньо на єдиний казначейський рахунок, крім операцій, за якими надається звільнення (умовне звільнення) від оподаткування. Але, оскільки норма пункту 200-1.6 статті 200-1 ПК України, є нормою, яка була прийнята пізніше, ніж норма пункту 206.1 статті 206 ПК України, то за темпоральними правилами колізії можна дійти висновку, що податкові зобов’язання з ПДВ імпортера теж повинні сплачуватися за наслідками податкового періоду, а не під час митного оформлення. 

Очевидно, що для остаточного вирішення цієї проблеми потрібно приймати відповідні зміни в ПК України.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments