Мотиваційні виплати – об'єкт оподаткування ПДВ

14 Грудня 2018 #ПДВ #Роз'яснення ДФС
Аа Аа

ДФС у своєму листі від 29.10.2015 р. № 22983/6/99-95-42-01-15 вказала, що під час отримання мотиваційних виплат виникають податкові зобов’язання з ПДВ на суму таких отриманих виплат.

Свою позицію ДФС обґрунтовує тим, що, одним із методів, які використовуються постачальниками для просування товарів на ринку, є сплата мотиваційних виплат (премій, бонусів, інших заохочень) на користь третіх осіб, які є винагородою за досягнення певних економічних показників третіми особами (дистриб’юторами) у межах своєї основної діяльності та сприяють пожвавленню збуту товарів постачальника, стимулюють просування товарів у каналах дистрибуції.

А оскільки мотиваційні виплати спрямовуються на стимулювання збуту продукції (робіт, послуг), то такі виплати відносяться до маркетингових послуг.

В свою чергу, маркетингові послуги оподатковуються податком на додану вартість, а тому мотиваційні виплати виступають компенсацією вартості таких послуг.

Проте, дану позицію ДФС не варто трактувати однозначно, адже, залежно від конкретних обставин справи, такі виплати можуть і не бути об'єктом оподаткування ПДВ.

Якщо, наприклад, у виробника/імпортера виникає обов'язок зробити мотиваційну виплату, а у дистриб'ютора/роздрібного продавця право вимагати надати таку виплату, то, відповідно, наслідком є зміна в структурі активів та зобов'язань сторін, що свідчить про здійснення певної операції. А якщо має місце здійснення операції, отже - є об'єкт оподаткування, а тому отримання мотиваційних виплат спричиняє виникнення податкового зобов'язання з ПДВ.

Однак, якщо взаємні права та обов'язки не встановлені (наприклад, у випадку, коли за результатами певного періоду виробник/імпортер визначає розмір премії як узгоджений відсоток від обороту і чітко не встановлює терміни її сплати дистриб'ютору/роздрібному продавцю), то за таких умов ми не можемо стверджувати про існування певної операції, і, як наслідок, про об'єкт ПДВ.

Детальніше про механізм оподаткування мотиваційних виплат ми підготували спеціальний аналітичний матеріал.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments