Мінфін готовий подати проект податкової реформи до Верховної Ради та Кабміну

У прес-службі Міністерства фінансів повідомили про намір найближчим часом подати на розгляд уряду та Верховної Ради проект майбутньої податкової реформи, покликаної змінити на краще українську фіскальну реальність. Сьогодні на сайті Міністерства фінансів була оприлюднена презентація майбутньої реформи, гасло якої – «Податкова реформа – не лише про ставки податків», а ключові напрями дії – забезпечення спрощення, прозорості і справедливості. Зокрема, реформа стосуватиметься як адміністрування обов’язкових платежів загалом, так і вирішення поточних проблем по окремих податках і зборах.

В ході впровадження податкової реформи в Україні передбачається значне редагування тексту Податкового кодексу та уточнення багатьох інших ключових питань (див. статтю «Новий ПК замість правок – рішучий крок Мінфіну»).

Мінфін опублікував презентацію податкової реформи з описом проблем, які вона покликана вирішити. Фактично, аналіз запланованих змін дозволяє зробити висновок, що вони змодельовані за зразком податкової системи країн Європейського союзу (а на деякі проблеми й неточності податкового законодавства увагу Міністерства фінансів прямо звертав МВФ).

Що стосується адміністрування конкретних податків та зборів, то значні зміни стосуватимуться непрямих податків (зокрема, ПДВ та акцизний – прим. автора), але не виключно. Практично кожен розділ нового Податкового кодексу підлягатиме значному редагуванню – будуть усунені двозначності, покращені формулювання статей та скориговано використання термінології.

Так, планується запровадити щорічну індексацію ставок акцизного податку із поступовим їх наближенням до європейського рівня за 5-річний період, консолідувати положення щодо оподаткування нафтопродуктів та інших речовин, що використовуються у хімічній промисловості. Мінфін також пропонує запровадити податкову накладну. У міністерстві вважають, що такий інструмент допоможе ефективніше адмініструвати податок та контролювати обіг підакцизних товарів.

Реекспортні операції будуть оподатковувати податком на додану вартість за ставкою 0% (за аналогією із експортними операціями); буде анульовано спеціальний режим із ПДВ для сільгосп підприємств; усунено законодавчі лакуни в адмініструванні ПДВ для нерезидентів; врегульовано норми щодо постачання послуг та надано платникам право на податковий кредит для імпортних товарів, виходячи із суми, фактично сплаченої на митниці.

Для платників податку на прибуток також є новини: в ході податкової реформи планується узгодити правила податкового обліку із правилами бухобліку; впровадити можливість використання податкових переплат і збитків, понесених попередниками; відновити вимоги щодо наявності зв’язку із господарською діяльністю для витрат, які враховуються з метою оподаткування; з 1 січня 2018 року запровадити надбавки до податку на прибуток для підприємств, що здійснюють видобуток природного газу і запровадити авансову сплату з суми надбавки податку.

Ставки рентної плати за користування надрами для підприємств, що провадять діяльність з видобутку газу для комерційних потреб з 1 жовтня 2015 року знизяться з 55% до 29% (з покладів менше 5 тис. м) та з 28% до 14% (з покладів понад 5 тис. м); буде переглянуто правила оподаткування спеціального лісокористування; визначено базу оподаткування рентною платою за користування надрами для видобутку природного газу.

Платникам ПДФО слід зауважити, що оподатковуватись будуть додаткові блага шляхом визначення натуркоефіцієнту для доходів, отриманих у негрошовій формі (за аналогією їх оподаткування у країнах Євросоюзу); планується зрівняти ставки податку для нерезидентів та резидентів; резидентський статус буде визначатись лише за «правилом 183 днів» (у чинному ПК підстав визначення статусу резидента України значно більше, див. пп. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 ПК України – прим. автора); зміняться правила оподаткування спадщини та подарунків, а саме планується розширити коло осіб-членів сім’ї першого ступеня споріднення.

Зміни в адмініструванні податку на майно в частині податку на нерухоме майно та транспортного податку будуть наступними: залежно від обсягу двигуна оподатковуватимуться всі автомобілі та мотоцикли із терміном використання до 5 років включно; підвищаться ставки оподаткування автомобілів класу «люкс» і «преміум», ринкова вартість яких складає понад 1 млн гривень, а також квартир і житлових будинків, площа яких перевищує 350 м2 і 500 м2 відповідно (що дуже нагадує широковідомий європейський податок на розкіш – прим. автора).

В частині трансфертного ціноутворення зміни торкнуться як представників малого (скасування вимоги підготовки документації з трансфертного ціноутворення), так і великого (скасування спеціальних правил для біржових товарів) бізнесу. Буде запроваджено електронну форму подачі документації з трансфертного ціноутворення з можливістю групування подібних операцій; уточнено правила для низькоподаткових юрисдикцій.

Із оригінальним текстом презентації можна ознайомитись на офіційному веб-порталі Міністерства фінансів України.

Питання у тому, як реально діятиме ця реформа, і чи не стане вона прикладом чергових «наполеонівських» планів Мінфіну? Який термін знадобиться для імплементації нового ПК та створення умов для реалізації його положень? На ці питання чіткої відповіді у міністерстві поки що не надають.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments