Майстер-клас з податкової оптимізації від "Apple": як корпорація хитрувала з податками?

Як Ви пам’ятаєте, зовсім нещодавно мав місце масштабний витік фінансової звітності під назвою «Paradise Papers», через який громадськість змогла дізнатися про «приховання» відомими транснаціональними корпораціями величезних сум грошових коштів у офшорах. Однією з таких компаній була  американська «Apple». Пропонуємо Вам ознайомитися з деякими подробицями історії про те, як зазначена корпорація змогла уникнути сплати податків сумою в 252 млрд доларів США.

Як стало відомо, «Apple» досить довго користувалася однією лазівкою в законодавстві Ірландії, що дозволяла їй мінімізувати своє податкове навантаження з корпоративного податку. Показово, що коли тут корпорації було «перекрито дихання», «Apple» знайшла для себе нову «податкову гавань» для тієї ж самої цілі – оптимізації оподаткування.

Щодо «Paradise Papers», то, як свідчать зазначені документи, компанія-реєстратор «Appleby» допомагала великим компаніям та приватним особам-мільярдерам створювати певні офшорні структури  в таких «податкосприятливих» юрисдикціях як острови Мен, Джерсі, Бермуди, Кайманові острови та інших вигідних для недобросовісних платників податків територіях.

Про сказане свідчать дані переписок між співробітниками «Appleby».

Тут варто зазначити, що сама «Apple» протягом десятків років використовувала як інструмент досягнення власної податкової оптимізації три зареєстровані в Ірландії дочірні компанії. Як наслідок, корпоративний податок у США не сплачувався взагалі (останній становить в американських штатах 35% від бази оподаткування). На зазначені три компанії – «Apple Operations Europe», «Apple Sales International» та «Apple Operations International» –  припадало дві третини прибутків з джерелом іноземного походження. На початку 2015 року, тобто одразу після того, як влада Ірландії почала заповнювати прогалини в податковому законодавстві, «Apple Operations International» та «Apple Sales International» були зареєстровані на острові Джерсі. Останній, як вже було зазначено вище, відноситься до когорти так званих «податкових гаваней», з якими так наполегливо бореться Організація економічного співробітництва та розвитку.

Довгий час на такі схеми з податкового планування «Apple» уваги не зверталося, як і на механізми податкової економії інших мультинаціональних компаній, проте фінансова криза 2008 року внесла власні корективи у такий стан справ. Дійшло навіть до того, що в 2013 році Тім Кук – голова компанії-гіганта – був змушений пояснювати ситуацію з мінімізацією податкового навантаження «Apple» американському Сенатові, який, зі свого боку, назвав його компанію та інших великих гравців ринку-оптимізаторів податку компаніями-привидами. Адже останні не були де-факто податковими резидентами жодної з юрисдикцій.

Тут як раз дочірні компанії американського гіганта і скористалися податковими лазівками ірландської законодавчої бази, відповідно до якої діяла наступна вимога. Якщо певна компанія реєструється в Ірландії, то корпоративний податок вона повинна сплачувати там же, крім того випадку, коли вона зможе довести, що фактично підлягає контролю та регуляції з-за кордону. За таких обставин компанія мала право не сплачувати практично жодних ірландських податків.

Коли ж восени 2013 року під тиском Євросоюзу Ірландія заповнила такі прогалини в своєму податковому законодавстві, представники «Apple» відреагували таким чином, що залишили «Apple Operations Europe» податковим резидентом Ірландії, розраховуючи, по суті, тепер лише на одну лазівку. Остання полягала в тому, що на компаній-закупників особливо цінних, а тому недешевих об’єктів права інтелектуальної власності та суміжних прав, діяв досить сприятливий режим оподаткування, за якого значно знижувалися ставки податку. Вигода для оптимізаторів полягала в проведенні операцій з купівлі-продажу таких об’єктів між компаніями, що входили в одну групу.

Цікаво, що, коментуючи ситуацію, представники «Apple» у 2013 році заявляли, що вклали в американську економіку за один лише 2012-й рік 6 млрд доларів податків та забезпечили створення 600 тисяч робочих місць для громадян Сполучених штатів.

Проте, звичайно, таку цифру навіть не можна порівнювати з тими 252 млрд доларів США, які компанія, як продемонстровано у «Paradise Papers», змогла заощадити на податках завдяки застосуванню механізмів з податкової оптимізації, в яких фігурували її підконтрольні зарубіжні «дочки».

Цю цифру представники компанії-гіганта наразі відмовляються коментувати.

 

За мотивами інформаційного порталу «Еспресо». 

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments