Круглий стіл «Контрольно-перевірочна діяльність ДФС України в 2016 році»

04 Травня 2016
Аа Аа

В кінці квітня Асоціацією податкових радників було проведено круглий стіл на тему «Контрольно-перевірочна діяльність ДФС України в 2016 році».

В рамках круглого столу, своїм досвідом ділилися заступник Голови комітету з питань податкового та митного аудиту АПР, керівник відділу податкового права Юридичного департаменту Групи компаній FOZZY GROUP Андрій Гаврилюк, старший юрисконсульт відділу податкового права FOZZY GROUP Володимир Бунт та голова Комітету з питань судової практики по податкових та митних спорах АПР, старший партнер АО «Соколовський і Партнери» Тетяна Лисовець.

На зустрічі члени Асоціації обговорили останні тенденції контрольно-перевірочної роботи ДФС, зупинились на змінах правового регулювання проведення податкових перевірок і поділились досвідом щодо можливих заходів, спрямованих на захист бізнесу від дій податкових органів.

Зокрема, було виділено три основні питання:

 1. Зміни у правовому регулюванні порядку проведення податкових перевірок;
 2. Тенденції контрольно-перевірочної діяльності у податкових органах у 2015 році;
 3. Актуальна судова практика по податкових перевірках.

Перше питання висвітлив Андрій Гаврилюк, який розкрив зміст презентації від Голови Комітету з питань податкового та митного аудиту АПР, адвоката, керівника практики податкового права АО «Juscutum» Андрія Фомічова.

«За словами китайського стратега і мислителя, автора трактату про військову стратегію «Мистецтво війни» Сунь-Цзи, правило ведення війни полягає в тому, щоб не покладатися на те, що противник не прийде, а покладатися на те, з чим я можу його зустріти», – зазначив Андрій Гаврилюк.

Обговорюючи актуальність теми круглого столу Андрій Гаврилюк повідомив, що Асоціація податкових радників отримала зведену інформацію щодо контрольно-перевірочних заходів ДФС України за 2015 рік. Крім того, було представлено статистику ДФС України щодо податкових перевірок, оприлюднену окремими народними депутатами України. Таким чином, учасники круглого столу мали змогу зіставити ці результати та побачити загальну картину.

 «Після ряду заходів, ми з колегами неодноразово дискутували на предмет актуальності контрольно-перевірочної роботи і на предмет правильності проведення перевірок», – сказав Андрій Гаврилюк.

Експерт зазначив, що питання податкових перевірок було актуальним колись і залишається актуальним досі. Так, Аль Капоне свого часу не пройшов податкову перевірку та сів за грати за результатами ухилення від сплати податків. Щодо Dolce&Gabbana ведеться судовий процес, який вже на стадії завершення – їм також загрожує ув’язнення. Те ж  питання піднімається і щодо Мессі.

Питання проведення податкових перевірок не пройшли і великі компанії з гучними брендами як Coca-Cola, Dell, Rozetka і Google.

«У 2016 році обсяг доходів до 20 млн грн говорить про те, що на підприємствах з таким обсягом діє мораторій на проведення перевірок і такі перевірки проводяться з дозволу Кабміну за заявою платника податків або за рішенням суду, або ж на вимогу кримінально-процесуального кодексу України», – сказав Андрій Гаврилюк про останні тенденції та зміни щодо податкових перевірок.

Мораторій не діє:

 • на платника податків, який ввозить/виробляє/реалізує підакцизні товари;

«Відповідно, все, що стосується алкоголю, тютюну, паливно-мастильних матеріалів тощо знаходиться під питанням. Швидше за все, такі підприємства, які таким займаються навряд чи мають оборот до 20 млн», – зауважив Андрій Гаврилюк.

 • дотримання законодавства про ліцензування;
 • нарахування ПДФО, ЄСВ;
 • відшкодування ПДВ;
 • застосування РРО 2 і 3 групою, крім тих, що з 01.01.2015–30.06.2015 р. використовують РРО.

«Одержати сто перемог у ста битвах – це не вершина військового мистецтва. Повалити ворога без бою – ось вершина», – процитував Андрій Гаврилюк слова Сунь-Цзи.

Доповідачами було розглянуто дані, які були надані Державною фіскальною службою України на запит Асоціації податкових радників про надання публічної інформації:

Інформація про контрольно-перевірочну роботу підрозділів аудиту ДФС України за 2015 рік

 • Загальна кількість документальних перевірок становила 25 670.
 • Загальна сума донарахованих узгоджених та неузгоджених грошових зобов’язань становила 36 545 197,0 грн.
 • Сплачено грошових зобов’язань, визначених за результатами проведених перевірок, у сумі 2 930 125 грн.

Інформація про контрольно-перевірочну роботу підрозділів податків і зборів з фізичних осіб ДФС України за 2015 рік

 • Кількість результативних документальних перевірок по платниках податків – 30 676.
 • Суми грошових зобов'язань, визначені за результатами документальних перевірок – 1 597 413,8 грн.
 • Узгоджені суми грошових зобов'язань платників податків, визначені контролюючим органом за результатами документальних перевірок –  606 084,8 грн.
 • Погашено грошових зобов'язань згідно з ППР – 214 448,5 грн.

Дані відповідно до звіту ДФС про виконання плану роботи за 2015 рік

 

Інформація про тенденції щодо скорочення перевірок (звірок) та основні показники контрольно-перевіряючої роботи за 2014-2015 роки

 

 

Інформація зі сторінки в мережі Facebook народного депутата Журжія Андрія Валерійовича

Експерти надали пропозиції для розроблення норм щодо порядку проведення фактичних перевірок та допуску представників контролюючих органів до проведення перевірки. Також було озвучено рекомендації для захисту інтересів платників податків у випадку, якщо вони вважають, що контролюючі органи не мають підстав для проведення перевірки, і не допускають контролюючі органи до перевірки.

Як відомо, податкові перевірки бувають: камеральні, документальні (планова, позапланова, виїзна, невиїзна), фактичні.

При перевірці рекомендується не панікувати і діяти по процедурі. Для того, щоб вберегти майно від протиправних посягань, необхідно розробити положення по фактичним перевіркам на підприємстві. Слід зазначити, що керуючі торгових точок чи юристи на місцях, які знаходяться в адміністративному центрі мають чіткий порядок дій. Далі необхідно перевірити наказ на предмет об’єкта перевірки (реквізити суб’єкта господарювання) та направлення. Також, Ви маєте право здійснювати фото/відео фіксацію.

«Не можна йти на поводу правоохоронних органів. Потрібно стояти на своїй позиції до кінця. Чітко діяти в правовому полі і відстоювати свої інтереси аж до винесення судового рішення по справі», – зазначив Володимир Бунт.

Резюмуючи, Володимир Бунт сказав:

 1. Перевіряємо наказ, направлення, посвідчення;
 2. Вирішуємо питання допуску/недопуску до перевірки, в разі недоліків, не допускаємо до перевірки, складаємо акт про недопуск в канцелярію, і одразу пишемо заяву про оскарження наказу.
 3. Якщо допуск, то одразу заявляєте клопотання про відеофіксацію процесу перевірки.
 4. При цьому, куруючий торгової точки супроводжує цю перевірку крок за кроком, документує все.

Позиція ВСУ та ВАСУ стосовно допуску до перевірки

 • Якщо платник податків вважає, що підстав для перевірки не було, він може захищати свої права шляхом недопуску до перевірки (рішення ВСУ від 24.10.2010 р. по справі № 21-25а10).
 • Якщо перевіряючих допустили до перевірки – далі оскаржувати можна тільки суть порушень (рішення ВАСУ від 30.07.2015 р. по справі № К / 9991/33899/12).
 • Якщо підстав для перевірки не було і перевіряючих не допустили, то суд визнає, що відмова в допуску була законною і підстав для арешту майна не було (рішення ВАСУ від 19.01.2015 р. по справі № К / 9991/38344/11).

Визнання наказу незаконним – відсутність правових наслідків перевірки

 • Рішення ВСУ від 27.01.2015 р. по справі № 21-425а14: недотримання податковим органом порядку проведення перевірки є достатньою підставою для визнання такої перевірки незаконною та відсутністю правових наслідків такої перевірки (справа стосувалася невиїзної перевірки).
 • Рішення ВАСУ від 02.07.2015 р. по справі № К/9991/44588/12: невиконання вимог підпункту 78.1.4 ПК України є достатньою підставою для визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої (справа стосувалася виїзної перевірки).

 

Ознайомитись із Презентацією «Контрольно-перевірочної діяльності ДФС України в 2016 році».

Ознайомитись із Презентацією «Тенденції контрольно-перевірочної діяльності у податкових органах».

Ознайомитись із Листом ДФС.

 

Журналіст Taxlink

Олена Чорногор

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments