Краще пізно, ніж ніколи. Затверджено вимоги щодо реалізації фіскальних функцій РРО в двох особливих сферах їх застосування

14 Грудня 2018
Аа Аа

Відповідно до пункту 2 статті 9 (в новій редакції, що набрала чинності 23 липня 2015 року) Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР (далі – Закон про РРО) застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) є обов’язковим для:

  • купівлі-продажу іноземної валюти, якщо такі операції виконуються не в касах уповноважених банків;
  • комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування, крім тих, що дають змогу здійснювати виключно операції з отримання коштів.

Враховуючи зміни щодо застосування РРО в зазначених вище сферах діяльності та на виконання статті 13 Закону про РРО, Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 2 березня 2016 року № 149, якою затверджено «Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій, що застосовуються під час здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти», а також «Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій, що застосовуються під час здійснення операцій з приймання та переказу готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування».

Постановою визначено кількість функціональних блоків, з яких має складатися РРО, призначений для застосування при розрахунках у кожному з видів вказаних операцій. Реєстратор повинен мати унікальний номер для однозначної ідентифікації його сервером обробки інформації. Постановою визначені вимоги безпосередньо до кожного елемента РРО. Програмне забезпечення реєстратора повинно виключати можливість друкування розрахункових документів невстановленої форми.

Особливі вимоги передбачені для годинника-календаря з елементом живлення у фіскальному блоці. У разі відключення електроживлення інформація, що занесена до оперативної пам'яті та годинника-календаря, повинна зберігатися не менш як 1440 годин. У документації виробника мають бути встановлені строки та критерії заміни елемента живлення оперативної пам'яті та годинника-календаря.

Визначена навіть температура навколишнього природного середовища (від -20 до +55° C), за якої забезпечується збереження інформації, у разі короткого замикання електричних контактів (для РРО, що застосовується в операціях з купівлі-продажу іноземної валюти). Реєстратор повинен забезпечувати формування та друкування Z-звіту, фіскального, службового і періодичного звітів.

Вимогами щодо РРО, які застосовуються під час здійснення операцій з приймання та переказу готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування, передбачено необхідність використання електронних контрольно-касових реєстраторів, будова яких відрізняється від тих, що застосовується під час здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

Дані вимоги сприятимуть оновленню та створенню нових та сучасних РРО та посилять контроль щодо операцій з іноземною валютою.

Звертаємо увагу, що такі вимоги Кабінет міністрів України мав розробити ще протягом двох місяців після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій від 1 липня 2015 року  № 569-VIII, що набрав чинності 23 липня 2015 року (це передбачено пунктом 3 вказаного Закону).

І хоча пройшло «трішки» більше часу, ніж два місяці, але краще пізно, ніж ніколи – головне, щоб відносини були врегульовані нормами права.

Постанова № 149 від 2 березня 2016 року набере чинності з моменту її офіційного опублікування.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments