Контрольована операція з комісіонером-резидентом – чи таке можливе?

ДФС України оприлюднила лист від 04.07.2016 №14510/6/99-99-15-02-02-15. Запитання платника полягало в тому, чи є контрольованими операції між комітентом та комісіонером, якщо вони (а) пов’язані між собою особи і (б) обидва є резидентами. В подальшому комісіонер продає товар нерезиденту. Відповідь ДФС України – ні, такі операції не є контрольованими.

Перша операція – між комісіонером та комітентом. Така операція не є контрольованою, оскільки ПК України не передбачає визнання операцій між резидентами контрольованими. Від себе додамо, що єдиний випадок, коли операція між резидентами підпадає під контроль за трансфертним ціноутворенням – це так званий ланцюг операцій, передбачений пп. 39.2.1.5 ПК України. Водночас, і в випадку з ланцюгом законодавець створює юридичну фікцію – контрольованою є операція між платником та нерезидентом – пов’язаною особою, а резидент-«посередник», який є непов’язаною особою, умовно ігнорується.

Друга операція – між комісіонером та покупцем. Така операція також не є контрольованою, оскільки право власності на товар не переходить від комісіонера до покупця. Більше того, така операція не є господарською в цілях трансфертного ціноутворення відповідно до пп. 39.2.1.4 ПК України, оскільки єдина операція, яка впливає на об’єкт оподаткування комісіонера, – надання послуг комітенту згідно з договором комісії.

На цьому ДФС України не зупинилася і змоделювала дві ситуації, коли операції є контрольованими:

Таким чином, наведені ДФС України операції є контрольованими відповідно до пп. «а» пп. 39.2.1.1 (перша схема) та пп. 39.2.1.2 (друга схема) ПК України, а отже, незалежно від залучення комісіонера для продажу товарів та статусу такого комісіонера.

Попередня стаття Наступна стаття
comments powered by HyperComments